Sobotka a Chovanec na Hradě: Vojáci jsou připraveni hlídat hranice, zatím to není třeba

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD, vlevo) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Autor: ČTK, zst - 
31. 8. 2015
20:11

Prezident Miloš Zeman v pondělí při jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem vnitra Milanem Chovancem (oba ČSSD) zopakoval své přání, aby české hranice před přílivem migrantů chránila kromě policie také armáda. Sobotka mu na to odpověděl, že na to je ještě čas. A ani Chovanec se do nasazování armády zatím nežene. Ani jeden z členů vlády ale budoucí nasazení nevyloučil.

Policie má v současné době dostatečné kapacity na zvládnutí migrační krize, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka. Až při ochraně hranic vyčerpá své možnosti, bude nasazena armáda. Vojáci jsou na to připraveni, uvedl Sobotka po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

„Můj názor je takový, že v tuto chvíli má policie kapacity na to, aby problém zvládala. V okamžiku, kdy policie vyčerpá své kapacity, tak jsme dohodnuti s ministerstvem obrany, že využijeme kapacity, které má armáda České republiky. Ale ta chvíle zatím ještě nenastala,“ řekl ministerský předseda.

Kvůli migrační krizi se také už v pátek v Praze sejdou premiéři zemí visegrádské skupiny (V4). Cílem setkání V4 je údajně sladění postojů zemí k řešení problémů s přílivem uprchlíků do Evropy.

Český premiér poznamenal, že Česko, Slovensko, Maďarsko i Polsko odmítají povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Společné prohlášení o negativním postoji ke kvótám by uvítal i předseda slovenské vlády Robert Fico.

Zeman chtěl slyšet i názor Chovance

S ministrem vnitra Chovancem se Zeman prý bavil také o běžencích, které objevily kontroly na rakousko-maďarské hranici. Ty považuje ministr vnitra Milan Chovanec za normální, Rakousko chce podle něj zjistit, kdo se dostává na jeho území. Oba politici se podle Chovance rozcházeli v názoru na zapojení armády do kontrolní činnosti u hranic, což podle ministra zatím není potřeba.

V Budapešti v pondělí mohly stovky migrantů nastoupit do vlaků mířících do Rakouska a Německa. Některé soupravy ale uvízly na hranici, neboť Rakušané se dožadovali vystoupení běženců bez potřebných dokladů.

Podle Chovance má každá země EU právo zavést kontroly na hranicích na šest měsíců a Rakušané se pouze rozhodli kontrolovat migrační vlnu, která nyní přichází. „Je to normální aktivita, kdy kontrolují, kdo se dostává na jejich území. Nepřijde mi to jako nic nenormálního,“ uvedl Chovanec.

Podle ministra by chtěl být Zeman razantnější v souvislosti s nasazením armády, která by se mohla zapojit do ostrahy tuzemských hranic. „My si myslíme, že ta doba k tomu nenazrála, ale nevylučujeme, že v budoucnu můžeme požádat vládu o část armády. Zatím to z našeho pohledu není potřeba,“ doplnil Chovanec. Podle něj by se to mohlo stát třeba v případě, kdy by za několik dní bylo v Česku zadrženo 1000 běženců.

Podle Chovance je také potřeba na úrovni české vlády debatovat o stanovisku sousedního Německa, které chce přijímat všechny uprchlíky za Sýrie a nevracet je zpět. „Otázkou je, jestli potom nevypravit přímo vlaky z Maďarska, které by procházely přes území jednotlivých členských států Evropské unie rovnou do Německa,“ doplnil Chovanec s tím, že toto téma by také mohli na zářijovém setkání probírat ministři vnitra zemí EU.

V současnosti podle něj občané Sýrie tvoří 40 procent běženců, kteří jsou v Česku odhaleni.

1080p 720p 360p
Další videa