Neobnovujme hranice v Evropě, hlídejme ty vnější, shodl se Zaorálek s Rakušanem

Autor: ČTK, zst - 
21. srpna 2015
13:50

Středozemí a Balkán – na tyto dvě hlavní cesty migrantů by se měla Evropská unie zaměřit. Po společném jednání to v pátek řekli český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a jeho rakouský protějšek Sebastian Kurz. Důsledné kontroly by měly podle obou politiků vzniknout především na hranicích Řecka, do pomoci by se měly zapojit i „vnitřní státy“, tedy i Rakousko a Česko. Tuzemsko už dříve na pomoc ochrany vnějších hranic EU nabídlo k dispozici například nákladní letouny CASA.

Evropská unie musí zesílit ochranu vnějších hranic, aniž by znovu budovala ty vnitřní, shodli se v pátek na společném jednání v Linci ministři zahraničí Česka a Rakouska Lubomír Zaorálek a Sebastian Kurz.

Osmadvacítka by se podle nich měla při řešení migrační krize vedle Středozemí mnohem více soustředit na západobalkánskou cestu, kterou do střední Evropy přichází nejvíce uprchlíků.

Kurz po společném jednání, kterého se účastnili i hejtmani příhraničních regionů, uvedl, že EU musí být důslednější v ochraně vnějších hranic. Týká se to podle něj například hranic Řecka.„Já naprosto podepisuji to, že základem politiky v Evropě musí dnes být ochrana vnější hranice,“ notoval rakouskému ministru zahraničí Zaorálek. Takový postup je podle něj prvním předpokladem úspěšného zvládnutí krize. Je také nutné, aby země na frontové linii dělaly všechno, co mají. Ne vždy tomu tak podle něj zatím bylo.

Dalším krokem k řešení krize je podle šéfa české diplomacie dobrá návratová politika a řešení problémů v zemi původu. S tím souhlasí i Kurz, který je zároveň pro intenzivnější zapojení do bojů proti Islámskému státu.

Zaorálek zase zdůraznil nutnost pomoci zemím na hranici EU. Česko podle něj o takové pomoci, zejména technického a materiálního charakteru, jedná s Maďarskem a Makedonií.České a rakouské stanovisko se liší, pokud jde o závazné kvóty pro přebírání uprchlíků. Rakousko, které letos očekává 70 000 uprchlíků, podporuje zavedení povinných kvót pro jejich přijímání, které letos navrhoval Brusel. Naopak Česko, kam má podle odhadů v příštím roce dorazit zhruba desetina počtu uprchlíků, který dorazí do Rakouska, je proti nim.

Vedle migrace na jednání přišla řeč i na vzájemnou spolupráci při výstavbě infrastruktury nebo jadernou energii, na kterou mají obě země zásadně odlišný názor. Rakousko přitom trvá na tom, aby bylo o dalších plánech Česka v této oblasti vždy včas informováno, což Praha přislíbila.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa