Minimální mzda poroste o 700 korun. Pracovat se musí vyplatit, říká Marksová

Autor: zst - 
20. 8. 2015
13:00

Jednání o minimální mzdě bylo ve čtvrtek na vládě překvapivě rychlé. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která návrh ministrům předkládala, očekávala přitom dlouhou debatu. Kabinet se ale shodl na růstu minimální mzdy od ledna 2016 o 700 korun. Od nového roku tak bude minimální mzda v Česku 9900 korun. Postiženým poroste o 1300 korun na 9300.

700 korun přidá vláda na minimální mzdě. Od ledna 2016 tak nebude možné v Česku legálně pracovat za méně než 9900 korun. Za posledních deset let tak stoupla téměř o tři tisíce.

Dlouhé debaty se vedly o tom, jak velké by navýšení mělo být. Zaměstnavatelé prosazovali na jednání tripartity pouze 500 korun, odbory naopak požadovaly tisícovku. "To je jakýsi kompromis," přiznává ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

"U nás je ekonomika na takové výši, kromě toho teď roste, že se opravdu musí vyplatit pracovat a není možné, aby lidé dostávali tak strašně málo za svojí práci," dodává ministryně.

Za důležitý krok považuje dnešní rozhodnutí také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Vláda svými kroky zlepšuje nejen situaci zaměstnanců, ale rovněž napravuje pochybení předchozích pravicových vlád, které zvýšení minimální mzdy dlouhodobě blokovaly a v důsledku toho má naše země stále jednu z nejnižších minimálních mezd v EU," řekl.

Před jednáním panovaly obavy

Před dnešním jednáním přitom mezi ministry panovala směrem k návrhu na zvýšení minimální mzdy skepse. Hnutí ANO chtělo návrh podmínit stopkou pro zvyšování životního minima a lidovci dávali přednost shodě v tripartitě - tedy mezi zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů.

"Pokud se nebude zvyšovat životní minimum, pak bychom to mohli odsouhlasit," řekl k tomu ministr dopravy Dan Ťok (ANO).

"Já bych chtěl, aby se to vrátilo na jednání tripartity, aby na tom byla dohoda," požadoval zase lidovecký ministr Marian Jurečka.

Spokojeni ale nejsou ani zaměstnavatelé, ani odbory

Odboráři navýšení minimální mzdy vítají, zcela spokojeni ale nejsou. Přidat chtěli totiž tisícovku. "Očekávali bychom vzhledem k pozitivnímu vývoji ekonomiky větší dynamiku růstu minimální mzdy. Jsme přesvědčeni o tom, že by vyšší zvýšení nemělo žádné negativní dopady na zaměstnavatele," řekl předák odborářů Josef Středula.

To ale odmítají zaměstnavatelé a i 700 korun se jim zdá moc. Snížit prý budou muset například zaměstnanecké benefity a vyhrožují podle Hospodářské komory i propouštěním. Nespokojeno je prý až 70 procent podnikatelů.

Proti se staví i Svaz průmyslu a dopravy. "Požadujeme, aby zvyšování minimální mzdy bylo něco automatického v návaznosti na kondici průmyslu, aby bylo pro firmy předvídatelné, jednoznačné a budou se umět na změnu připravit,“ komentoval situaci jeho viceprezident Jan Rafaj.

Zvýšení minima i pro hendikepované

To je o něco složitější - má totiž přímý dopad na státní rozpočet a Andrej Babiš, jak známo, trvá na udržení schodku pro rok 2016 na 70 miliardách.

„Ti zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají osoby se zdravotním postižením, tak jakmile se zvýší minimální mzda, tak aby udrželi chráněné dílny, tak budou požadovat navýšení státního příspěvku," vysvětluje Marksová.

Přesto se zvýšení nakonec podařilo prosadit. Od ledna 2016 bude nově pro lidi s postižením minimální mzda 9300 korun.

Doporučujeme
vyfrc ( 21. srpna 2015 09:35 )

Jako o 700 a sami si přidávají kolik?Dělají si z lidí co dřou p r d e l.Je to tu horší jak v Kocourkově ,tam to bylo alespon organizovaný.Co s tím dělat nvm

kobyla1 ( 21. srpna 2015 07:11 )

Minimální mzda poroste o 700 korun. Pracovat se musí vyplatit, říká Marksová................tak tohle mě fakt rozesmálo.....ta k r á v a sem přiletěla z které galaxie?

anna1234 ( 20. srpna 2015 14:21 )

.. to je tedy almužna 3 454 Kč. Jenom pro zajímavost jsem koukla na diskuzi ohledně výpočtu inv. důchodu 3. stupně a v jedné odpovědi se říká: "invalidní důchod se skládá ze dvou složek, základní výměry, která činí 2400 Kč měsíčně pro rok 2015 a procentní výměry, která činí 1,5% výpočtového základu měsíčně. Výpočtový základ se stanovuje velice složitě podle výdělku atd. Ale minimální!! výše procentní výměry činí 770 Kč měsíčně. Minimální měsíční výše invalidního důchodu tedy bude 3170 Kč." A ty máš po 25 letech práce o pár kaček víc než je základ. Tak jsi asi musela mít malé výdělky a tedy malé odvody na sociálním, ne?

elvier ( 20. srpna 2015 12:54 )

Snizte dane lidem co pracuji.Lemplim a flakacum a vsem,co se praci vyhybaji nedavejte nic.Nic do kasy neprispeli,nemaji narok na nic.Prumer je 1 dite.Ti,co pracuji maji mit narok na prispevek od statu.Vychovavaji noveho dan.poplatnika.Ti,co maji 10 deti jako organizovana jednotka za ucelem ziskavani davek,vy nemeli dostat nic.Nicim neorispeli a jejich deti nevidi u rodicu prac.navyky.Tot muj nazor.cau

panamira ( 20. srpna 2015 12:49 )

Politici si přidali na platech 8 000 měsíčně a sociálkám hází perly a ještě se tváří že ze svého.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud