Propuštění starosty Nováka z vězení: Nejspíš padne žaloba

21. 6. 2015
14:44

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a krajský státní zástupce z Ústí nad Labem Jan Jakovec zvažují podání kárné žaloby kvůli podmínečnému propuštění bývalého senátora ODS a starosty Chomutova Alexandra Nováka z vězení.

Zeman to dnes řekl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Podle nejvyššího žalobce by o takových případech měly rozhodovat soudy, které kauzu od počátku soudily.

Chomutov, jehož byl Novák starostou, v roce 1998 prodal akcie za víc než 317 milionů korun německé firmě. Ta za zprostředkování poslala 2,27 milionu marek (přes 40 milionů korun).

Podle obžaloby suma skončila na rakouském účtu Novákových. Novák dostal nejdřív dvouletou podmínku, krajský soud pak trest zpřísnil na čtyři roky vězení a pětimilionovou pokutu.

Chomutovský soud ho v květnu po dvou letech propustil, záruku poskytlo motorkářské sdružení. „Co se týče zhodnocení postupu příslušného dozorového státního zástupce, tak tam jsem dal podnět krajskému zástupci v Ústí, aby si udělal dohledovou prověrku. Ta je hotová... Krajský zástupce zvažuje a já také případnou kárnou odpovědnost. Kdybych neměl pochybnosti, sotva bych podával podnět,“ uvedl Zeman. Podle něj je „systémově špatně“, že o podmínečném propuštění rozhoduje soud, který případ nesoudil.

Měl by rozhodovat ten soud, který případ řešil. Zeman uvedl, že by sice transport vězňů k soudům byl nákladný, vyřešit to ale může nákup videokonferenčních zařízení.

Pracuje prý už půl roku na návrhu pro ministerstvo spravedlnosti. Také by podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského bylo racionální, aby o případech rozhodoval soud, který kauzu podrobně zná.

Podotkl, že s případem se má detailně seznámit ale i soudce v místě věznice. Kvůli zahlcení soudů soudci považují rozhodování o propouštění či souhlas s domovními prohlídkami za „okrajové a obtěžující a za jisté nutné zlo“, dodal Rychetský.

Nediví se prý, že pokud má soudce na stole stovku závažných kauz, nevěnuje se přidané agendě stejně odpovědně a se stejným smyslem pro spravedlnost. „Například vůbec nemyslí na oběti. Podívá se na to, kolik má kázeňských trestů, jak ho hodnotí ten kriminál. Má to širší souvislosti,“ řekl Rychetský.

Novák si trest od roku 2013 odpykával v Teplicích, pak v Litoměřicích. Loni v prosinci soud vyhověl jeho žádosti o přeložení do mírnějšího zařízení do Všehrd na Chomutovsku.

Letos v květnu bývalého starostu a senátora propustil chomutovský soudce Ivan Novák, který řešil kauzu od počátku. Chomutovský okresní soud podle krajského žalobce porušil při projednávání podmínečného propuštění zákon. Krajské státní zastupitelství se proto obrátilo na ministerstvo spravedlnosti s podnětem na podání stížnosti pro porušení zákona.

auslak ( 21. června 2015 17:14 )

S touto křišťálovou perlou půjde ODS do voleb !!!!

tomik007 ( 21. června 2015 17:02 )

Za zprostředkování mu poslala 40 milionů korun... to neni zadne zprostredkovani Blesku - ale KORUPCE nejhrubsiho charakteru.

tosto ( 21. června 2015 16:56 )

Příště se za gaunera zaručí koloběřkáři

tubka.jentak.jen. ( 21. června 2015 16:52 )

lidi nezáviť te a raději bděte

wallster ( 21. června 2015 15:13 )

 karát můžou koho chtějí. nic na věci nezmění a novák to dotyčným vynahradí

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa