Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Polojasno 23°C

Další problémy v zadluženém Řecku: Snížení důchodů je neplatné, rozhodl soud

Soud rozhodl, že snížení důchodů v Řecku je neplatné.
 (Autor: Reuters)
Autor: ČTK - 
10. června 2015
20:54

Řecký nejvyšší správní soud prohlásil za protiústavní všechny škrty v důchodech bývalých zaměstnanců v soukromém sektoru a někdejších živnostníků, které vláda provedla v hluboce zadlužené zemi od roku 2012, a označil je za neplatné. Vláda tak má důchody opět zvýšit na původní úroveň, informovala řecká média.

Podle serveru deníku Ta Nea tím justice odpálila "bombu" v době vyjednávání mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli o pokračování úvěrové pomoci zadlužené zemi. Věřitelé mimo jiné požadují ještě další snížení výdajů v beztak osekaném důchodovém systému.

Rozhodnutí se netýká důchodů bývalých státních zaměstnanců, kterých je ale oproti osobám dříve činným v soukromém sektoru jen menšina. Podle serveru deníku Kathimerini soud při vědomí nedozírných dopadů tohoto rozhodnutí zároveň nenařizuje zpětné proplácení rozdílů za uplynulé období.

Výjimku mají ti důchodci, kteří se proti snížení penzí odvolali k justici a kteří se tedy mají dočkat dorovnání i se zpětnou platností. Těch je ale v porovnání s celkovou populací seniorů jen minimum.

Snížení penzí od roku 2012 bylo jednou ze série podmínek pro spuštění druhého záchranného programu pro Řecko, na kterém se s Aténami domluvila Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) a který zajistil zemi zvýhodněné úvěry v hodnotě desítek miliard eur.

Soud ve svém nálezu přijatém v úterý ale zároveň nezpochybňuje podobné zásahy provedené v období let 2010 a 2011, kdy Řecko přijímalo s mezinárodními věřiteli první záchranný program. Tehdejší škrty byly prý provedeny pod tlakem "výjimečných okolností" a na základě potřeby tehdejší vlády "okamžitě reagovat na krizi".

V pozdějším období ale řecký stát podle soudu porušil ústavní právo penzistů na sociální zabezpečení. Skokově totiž snížil jejich životní úroveň kombinací prudkého snížení důchodů a zvýšení životních nákladů.

salto ( 11. června 2015 11:21 )

Klause s Kalouskem na ně. Ti by je naučili potenku s.rát

tony535 ( 10. června 2015 21:49 )

Nikdo ale nerekl,jaky je prumerny duchod v Recku v eurech.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa