Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Vypadáte lahodně! Čas od času někoho ponížil, tvrdí o ministrovi školství jedna z žen

Ministr školství Marcel Chládek
Ministr školství Marcel Chládek  (Autor: Foto Blesk - Petr Novotný)
Autor: simao - 
28. května 2015
14:03

Ministr školství Marcel Chládek čelí obvinění ze šikany svých zaměstnanců, obzvláště žen. MF Dnes uvedla, že "má problém s podřízenými ženami". Blesk.cz kontaktoval jednu z jeho bývalých spolupracovnic. Ta tvrdí, že k bossingu docházelo.

Není to zcela nová záležitost, ministr školství Marcel Chládek nařčení z bossingu, tedy šikany svých podřízených, čelil již v minulosti. Ubránil se, ale nyní se objevilo opět. V článku "Ministr má problém s podřízenými ženami" uveřejnila MF Dnes nová svědectví o údajné nespokojenosti Chládkových zaměstnanců. "Za šestnáct měsíců, co úřaduje, odešlo jen z oddělení ministerského protokolu (pracovnice, které jsou s ministrem v každodenním kontaktu) devět žen, desátá si vzala neplacené volno," píše MF Dnes.

Redaktor poslal ministrovi dotazy, zda docházelo k některým až absurdním situacím - např. zda musely ženy z protokolu chodit oslavovat Chládkova mediální vystoupení v televizi do restaurace, či zda s ním musely chodit běhat a plavat. V Mladé frontě se Chládek bránil, byť velmi stručně: "Jedná se o nesmysly, pomluvy a nepodložené drby."

Zdroj Blesk.cz - žena, která v minulosti pod Chládkem pracovala - ale uvedl: "Z toho článku tak nějak všechno je pravda." Některé věci však nebylo možné potvrdit. "To nevím, já osobně ne, takže se k tomu nemohu vyjádřit," řekla žena ohledně účasti na Chládkových údajných oslavách v restauračních zařízeních.

V článku MfD se uvádí také to, že Chládek oslovil jednu ze zaměstnankyň ještě při práci na úřadu Středočeského kraje slovy, že vypadá "lahodně". Byly podobné narážky časté? "Nebyly obvyklé. Čas od času se to prostě stalo, že pan ministr chtěně nebo nechtěně tak trošičku ponížil své zaměstnance před ostatními lidmi. Ale je otázka, jestli to dělá schválně nebo to je nějakým způsobem nedostatek empatie, emoční inteligence a tak dále," dodal zdroj Blesk.cz.

Ministerstvo reagovalo na dotazy Blesk.cz velmi stručně. "Není to pravda," uvedlo tiskové oddělení MŠMT na dotaz, zda ministr takto skutečně s podřízenými komunikoval. Stejná odpověď zazněla i při dotazu, zda se Chládek dopustil tzv. bossingu. "Ne," zněla další odpověď na to, zda zaměstnankyně skutečně musely vyrážet slavit v noci do restaurací.

V kuloárech se však také mluví o incidentu v hotelu na Slovensku. „K tomu bych se nechtěla vyjadřovat. Jsou na to lepší zdroje. Vzhledem k tomu, že já něco vím jen z doslechu, opravdu k tomu nechci nic říkat,“ řekla žena Blesk.cz.

Ministr školství měl spekulace kolem bossingu vysvětlovat loni i premiérovi Sobotkovi. Na dotaz Blesk.cz, zda se v úřadu po této schůzce něco změnilo, zdroj uvedl: "Pořád se to děje. To je tak nějak pořád..."

Zaměstnanci: Žádný bossing

Za Chládka se však postavila vrchní ředitelka kabinetu ministra Lucie Orgoníková spolu s dalšími zaměstnanci. „Nic takového se v kabinetu ministra neodehrává. Pan ministr má standardní chování jako jakýkoliv jiný manažer. To, že po někom vyžaduje kvalitní práci, není šikana ani bossing," stálo ve vyjádření zaměstnanců kabinetu ministra, zaslaném Blesk.cz.

"Článek v dnešním vydání MF DNES považujeme za účelový. Většina bývalých zaměstnankyň, které jsou v uvedeném článku zmíněné, měly pracovní poměr na zkrácený pracovní úvazek při studiu a odešly právě z důvodu, aby se mohly věnovat studijním povinnostem. V žádném případě neodešly z důvodů, které uvádí redaktor Přibil ve svém článku," sdělila Blesk.cz Orgoníková.

an.manchester ( 29. května 2015 01:07 )

i me pripadne slizky jako had, a to teprve, kdyz vytahne toho druheho hada, to musi byt opravdu hruzne....had leze z diry, vystrkuje kniry, hadice mu zamava, utika co sily staci, blesk ji potom pomaha, hada ZOO do akvarka pekne strci.. vidite, i na toto tema se da slozit basen...

an.manchester ( 29. května 2015 01:02 )

Na me to pusobi tak ze ministerstvo navenek proste neprizna takove pochybeni. Ministr by mel mit uroven i v komunikaci s podrizenymi. Kdyz nekdo nesplni povinnost, ok, mel by mu rici a vytknout to co konkretne nesplnil a zadat napravdu. Ovsem pokud neni spokojen s praci, tak by mel rici dotycne co konkretne mu vadi na praci, pokud se vyjadri ze Vypada ladhodne, nebo napr. ze tu neco smrdi, nebo jinak, pak uz je to chovani na urovni napr. roma nebo asiciala z hlavni stanice a jejiho okoli. Nebyli jsme u toho, ale celkem verim, ze je mozne, ze sve podrizene ponizoval.Dnes je zadano i mladi, sexualni usluhy, atraktivita, a mely by se hodnotit - pracovni vykon a moralka na pracovisti, uroven a kvalita. Kdyby vladli opravdu nejlepsi z nejlepsich, tak tento problem neni treba resit a zamestnanci nemaji duvod si jakkoli stezovat..

mair ( 28. května 2015 19:15 )

 Tak teď v tv říkali, že nám chlapec skončil. Lahodné...

majojo ( 28. května 2015 18:22 )

Já, kdybych byla dotyčnou, bych chtěla slyšet: Jste výborná pracovnice a jako taková budete patřičně finančně ohodnocena. Jsem s vámi spokojen. A nazdar!

majojo ( 28. května 2015 18:19 )

Proboha, ale Chládek je ministr školství, ne sociálních věcí - i když výsledek vašeho snažení bude pravděpodobně stejný, jako kdybyste jej adresovala lampárně kteréhokoli nádraží v ČR.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa