Kalousek šil do Babiše: Obohacuje se ze státního. A rád si kousne jako tygr v masně

Pustili se do Andreje Babiše tak, jak se čekalo. Šéfa ANO, ministra financí a majitele Agrofertu v jedné osobě, nešetřili ve sněmovně Miroslav Kalousek ani šéf ODS Petr Fiala za údajný střet zájmů, kterého se dopouští. Babiš se podle nich obohacuje nejen v souvislosti s miliardovými dotacemi za biopaliva.
Premiér Sobotka, ministři i poslanci vyrazili v úterý odpoledne na mimořádnou schůzi k vyslovení (ne)důvěry vládě. A bylo jasné, že se schůze protáhne. Poslanci si dokonce odhlasovali i to, že mohou jednat i po 21. hodině.
Schůzi vyvolala opozice a očekávaně se během ní šilo do vicepremiéra Andreje Babiše. Schůzi totiž podnítili TOP 09 a Starostové, ODS a frakce Úsvitu kvůli sporům o daňové zvýhodnění biopaliv. Z toho má prý prospěch Babišův Agrofert, tvrdí opozice.
Nikoho přitom nemohlo překvapit, že se do kritiky pustil zhurta exministr financí a Babišův rival Miroslav Kalousek (TOP 09). Kvůli Babišovi podle něj probíhá "konflikt zájmů, který je nejenom tolerován, ale který je někdy i přímo podporován koaličními partnery hnutí ANO". Kalousek upozorňoval, že je Babiš v obrovském a "konzumovaném" konfliktu zájmů.
"Není v západních demokraciích vláda, která by něco takového mohla vydržet," bouřil od řečnického pultíku Kalousek. "Jeden člen vlády se nemá obohacovat na úkor veřejných rozpočtů. Biopaliva zdaleka nejsou jediným příkladem," dodával. Babiš podle Kalouska veřejně klame. "Dopouští se i přímých korupčních lží," tvrdil exministr a vzpomenul i na další své přirovnání, kdy Babiše označil za tygra Šerchána v masně. "Kousne si, i když vidět je," tvrdí Kalousek.
Kdo je ve sněmovně dobrý a kdo špatný herec
Druhým výrazným kritikem Babiše se stal Petr Fiala, šéf ODS. Podle něj v případě ministra financí Babiše už nejde o stálý střet zájmů, ale o zneužití moci ve prospěch jeho firmy Agrofert. Podle něho si toho všimli i zástupci koaličních ČSSD a KDU-ČSL. "Ale my jsme jediní, kteří před tím nestrkají hlavu do písku," tvrdil Fiala na začátku dlouhé diskuze, která se však brzy začala měnit ve frašku plnou osobních útoků. Politici se hádali i o to, kdo je špatný a kdo dobrý herec.
Aby Sobotkova vláda důvěru ztratila, muselo by pro opoziční návrh zvednout ruku nejméně 101 z 200 poslanců. Jenže vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL má ve sněmovně pohodlnou většinu 111 hlasů. Čekalo se proto jen to, že se proti vládě ozve maximálně kolem pěti desítek poslanců. Komunisté i někteří nezařazení poslanci deklarovali, že se hlasování proti Sobotkově kabinetu zdrží.
Je velice zajímavé a poučné sledovat jak ten chcípající kůň (TOP, ODS) strašlivě kolem sebe kope.
