Putin není blázen! Jde mu o celou Ukrajinu a bude ji mít, varuje kníže

Karel Schwarzenberg promluvil o plánech ruského prezidenta Putina.  (Autor: Foto Blesk - David Malík, Reuters)
Autor: ČTK - 
20. dubna 2015
20:07

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi jde o celou Ukrajinu a nakonec ji získá pod svou kontrolu. Na debatě ve Sněmovně to dnes řekl bývalý ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Dlouhodobým cílem Putina je podle něj obnova ruského impéria.

„Putin není blázen a není blbý. Nejde do tak velkého konfliktu, který tak negativně ovlivní ruský hospodářský vývoj a izoluje Rusko, kvůli dosti zastaralému průmyslu v Doněcku nebo kvůli několika ukrajinským vesnicím. Putinovi jde o celou Ukrajinu. Jde o to, podmanit si celou tu zemi,“ soudí bývalý šéf české diplomacie Schwarzenberg.

Dosavadní dvě dohody o příměří z Minsku podle něj postup Moskvy nezastaví. „Minsk byl jenom žádané razítko a potvrzení dalšího záboru ukrajinského území,“ pokračoval Schwarzenberg.

Je podle něj jen otázkou času, než proruští povstalci na východě Ukrajiny zaútočí na Mariupol. „Pak bude další jednání. Bude Minsk III, Minsk IV, Minsk V a Minsk VI. Konečně potom ta čára příměří bude stejná s polsko-ukrajinskou hranicí a pak bude aspoň na chvilku klid – ale jenom na chvilku. A Ukrajina bude vyřešena,“ uvedl předseda TOP 09 na debatě o bezpečnostní situaci v pobaltských republikách na pozadí rusko-ukrajinské krize.

Podle někdejšího evropského komisaře pro rozšíření Štefana Füleho je intervence na Ukrajině pro Rusko prostředek, jak se dostat na stejnou mocenskou úroveň s USA a vytvořit si mechanismus, který by mu pomohl promlouvat do evropských záležitostí.

Füle si myslí, že se Rusko chce mocensky vyrovnat USA. „Vyjádření z před několika týdnů, že Rusko bude požadovat otevření některých podepsaných smluv o odzbrojení a omezení jaderných zbraní, této paritě se Spojenými státy napovídá,“ uvedl bývalý eurokomisař. Současně podle něj Moskva usiluje o vytvoření mechanismu, aby mohla promlouvat do evropského dění. „Jakousi radu bezpečnosti v Evropě, kde by Rusko mělo právo veta,“ dodal. „Intervence na Ukrajině a anexe Krymu je pro Putina jen prostředek, jak toho dosáhnout,“ dodal zkušený diplomat, který ČR zastupoval i v NATO.

tgbb. ( 29. dubna 2015 07:08 )

To, že to říká kníže, ještě neznamená, že to není pravda.

salto ( 22. dubna 2015 18:18 )

Dokud jim Rusové dávali ZP za režijní ceny, tak byli kámoši...

parondi ( 22. dubna 2015 16:41 )

Senilný prisprostý deduško.Tu modrú krv už má žltú od Whisky.Diagnoza:starecká debilita,upratat do domova dôchodcov a že kandidát na prezidenta-horor.

217radi ( 22. dubna 2015 12:04 )

Zaharvi, tebe by mneli blokovat z kazdeho fora! To je hnus co tady pises! Jsi FASISTA!

pravlast ( 21. dubna 2015 18:32 )

Dobrovský-to je ten de.Bill co kdysi byl prvním ministrem obrany bez vojenské hodnosti? No tak ať za ukrajinské oligarchy zaplatí ukradený plyn a ropu,pak už může držet hub.ůsta.Kníže taky neví kolik toho bylo a kolik za to!Dotovat UA nechci,stačí naše hnědoetnikum a to je taky dost.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud