Pondělí 18. leden 2021
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, sněžení -3°C

Senát projedná petici k odvolání prezidenta Zemana: Velkou šanci na úspěch ale nemá

Senát projedná petici k odvolání prezidenta Zemana  (Autor: Foto Blesk - Zbyněk Pecák)
Autor: ČTK - 
18. března 2015
10:50

Senátoři projednají petici, která je žádá, aby se zabývali kroky prezidenta Miloše Zemana a případně se obrátili na Ústavní soud. Organizátoři shromáždili více než        11 100 podpisů, podpisové archy i s návrhem možné ústavní žaloby dnes předali místopředsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi (ODS) a předsedovi petičního výboru Jaromíru Jermářovi (ČSSD). Petici posoudí výbor patrně v dubnu, později případně i plénum. Výsledek nechtěl ani jeden z politiků předjímat.

Podání ústavní žaloby patrně velkou šanci nemá. Podle nynější úpravy by tento krok musely schválit Senát i Sněmovna. V obou komorách by se musela navíc najít ústavní většina. 

Zeman svými výroky k sankcím proti putinovskému režimu v Rusku v souvislosti s krizí na Ukrajině zadal podle petentů důvodné podezření, že jedná spíše v zájmu nepřítele než v zájmu Česka a jeho spojenců. Zemana podezírají z vlastizrady. 

Autor petice Michal Majzner dnes před novináři hovořil zejména o návrhu ústavní žaloby. Opírá se podle něho o tři důvody. Zeman podle Majznera soustavně šíří ruskou propagandu, která navíc jeho vyjádření opakovaně cituje. Prezident také údajně nerespektuje ústavní hodnotový systém ohledně ochrany lidských práv. Majzner v tomto ohledu poukazuje na jeho výroky při cestě do Číny. Zeman navíc útočí na ústavní pořádek v Česku, uvedl autor petice. 

Senát bude podle Sobotky postupovat podle jednacího řádu. „Nebudu komentovat obsah petice, s detaily nejsem seznámen,“ řekl novinářům. Výbor podle Jermáře prověří náležitosti, petici projedná a případně předá i plénu. Rozhodnutí ale předjímat nechtěl. 

Někteří senátoři podle Sobotkových informací žádají, aby Zeman přišel vysvětlit do horní komory své výroky. „Myslím si, že ta věta o vyhladovění Senátu mnoho senátorů velmi podráždila,“ řekl. Za touto iniciativou prý stojí kluby lidovců a Starostů a je teprve v počátcích. 

Prezident při nedávné návštěvě Krnova na dotaz týkající se údajné zbytečnosti Senátu řekl, že horní komoru lze „vyhladovět“. Senát neprojednává návrh státního rozpočtu, proto by bylo podle Zemana možné dát do kolonky jeho výdajů nulu. „Pak by se v Senátu nesvítilo, netopilo, což je zejména v zimě trochu nepříjemné, senátor by byla čestná funkce, protože by nepobíral plat, Senát by nebyla nejdražší cestovní kancelář v České republice a ukázalo by se, že Senát nikdo nepotřebuje. Chcete-li návod, jak zrušit Senát, tady ho máte,“ řekl prezident podle serveru Parlamentnílisty.cz.


1nostradamus1 ( 18. března 2015 15:17 )

nejlepší prezident? hm, a kerej, ten, co vyhrál a dal mat, anebo ten co ho dostal? lid taky stál za klémou, toníkem, atd..... faktem je, že jeho bonmoty mám rád, ale s tím putlerem a čínou, atd, to stojí za hovno, vědí vašnosto ?!

brugal ( 18. března 2015 14:37 )

Jako opička ... dáváš slovu prostoduchost nový rozměr.

salto ( 18. března 2015 13:29 )

Jsem na tom stejně

brugal ( 18. března 2015 13:22 )

Toho jsi ze sebe už udělal ty svou neznalostí.Ale to je klasika - jsi prostě jen tupý senilní točvolant,který volí populisty o kterých vlastně nic neví.Takhle se dostali k moci Grossové,Langerové,Topolánci a věřím,že bys volil i Bendu,kdyby ti něco nalhal. Kolik už jsi nakoupil od šmejdů hrnců a vysavačů?Zjevně ti každý nakuká co chce.

hejhej ( 18. března 2015 13:14 )

cid2000: Americká ambasása za podpory TOP a ČT se neustále navážejí do prezidenta, který byl zvolen přímou volbou. Těch pár pitomců, co píšou petice nebo lítají s červenými kartami proti prezidentovi to mají stejně marné. Prezident na ty blby kašle a je nad věcí a dobře dělá. Kde byli, když se rozkrádal stát za prezidentován Havla a posléze Klause. Kde byli blbci, když Havel amnestoval vrahy, aby mohli znovu vraždit a znásilňovat. Kde byli pitomci petici a červených karet, když Klaus udělil milost největším zlodějům??????

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud