Zeman Mynáře neodvolá! Koupi vily vysvětlil dostatečně

Autor: ČTK - 
10. ledna 2015
13:04

Prezident Miloš Zeman neodvolá svého kancléře Vratislava Mynáře kvůli nákupu vily ve Strašnicích za 5,5 milionu korun. Mynář mu původ peněz uspokojivě vysvětlil. Objekt prý navíc potřebuje rekonstrukci až za 15 milionů korun, nebyl tedy koupen pod cenou.

Mynář podle Zemana na koupi domu použil peníze, které získal z prodeje svého podílu ve firmě se 600 zaměstnanci. Zůstane tak ve funkci minimálně do doby, než Národní bezpečnostní úřad rozhodne o jeho bezpečnostní prověrce. "Kdyby mi nezdůvodnil finanční zdroje, které použil na zakoupení tohoto hnízdečka lásky, tak by jeho kariéra v mé kanceláři skončila podstatně dříve, než by Národní bezpečnostní úřad uzavřel prověrku. Protože ale jeho vysvětlení považuji za relevantní, nevidím důvod, proč měnit kancléře," sdělil Deníku prezident.

Premiér Bohuslav Sobotka ani ministr financí Andrej Babiš, podle nichž kauza poškozuje úřad prezidenta, neměli podle prezidenta informace o původu peněz. "No a v případě Bohuslava Sobotky platí staré české přísloví, které říká Nemluv o provaze v domě oběšencově," podotkl prezident. Připomněl tak, že si Sobotka našetřil na svůj byt z poslaneckých náhrad.

Dnešní Lidové noviny přišly s dalším argumentem, proč je hodnota vily podstatně vyšší než cena, za niž ji Mynář pořídil. Získaly znalecký posudek z roku 2011, který hodnotu tohoto objektu stanovuje na 13,4 milionu korun. Při výpočtu bylo použito šest nemovitostí s obdobnými parametry, přičemž se zohledňoval také technický stav domu. Posudek si nechala vypracovat firma Harengil, od níž v roce 2013 koupil vilu advokát Vít Široký.

Kromě nákupu vily vyvolává v případě Mynáře otázky také udělení bezpečnostní prověrky. Mladá fronta Dnes v pátečním vydání uvedla, že Mynář dodal zbytek materiálů, které po něm kvůli jeho prověrce na stupeň přísně tajné požadoval NBÚ, až koncem loňska. Vlastní prověřování Mynáře tak začalo až loni na přelomu listopadu a prosince, tedy skoro rok poté, co Mynář o prověrku požádal. Zeman podle deníku o zdržení nevěděl.

Podle dřívějších spekulací médií je možné, že NBÚ kancléřovi prověrku neudělí. Údajně mohou vadit některé jeho podnikatelské kontakty. Mynář to opakovaně odmítl. Podle některých odborníků by hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat i nákup strašnické vily.

salto ( 12. ledna 2015 08:10 )

Já na Mynářovu prověrku nečekám. Nejsem tedy národ?

salto ( 12. ledna 2015 08:07 )

To je pravda, ale proč tomu tak nebylo i za jeho předchůdců? A každý držel hubu, protože .... škoda slov

violahorska ( 11. ledna 2015 22:17 )

Tak snad mu to voliči (a historici) v dalším kole spočítají. A snad bude Zeman v archivech TV prezentován v pravém světle, třeba jako ministr Plojhar.

tomik007 ( 11. ledna 2015 15:38 )

 A co ta PROVERKA Milosu ???

borka30 ( 11. ledna 2015 12:44 )

p r o č ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud