Babiš nevyloučil spolupráci s Hudečkem. Pražskou Topku opustili hned 4 politici!

Autor: simao, ČTK - 
15. října 2014
15:12

Blesk.cz uveřejnil foto z narozeninové party, na které byl i kmotr Hrdlička, a strhla se pořádná mela! V TOP 09 skončil účastník oslavy a náměstek primátora Jiří Vávra. Ze strany však vystoupil i primátor Tomáš Hudeček! A spolu s ním další dva politici TOP 09... A protože se každý hlas v zastupitelstvu Prahy po volbách hodí, netrvalo dlouho a Hudečkovi ukázal možnou cestu Andrej Babiš. Laso do ANO mu přímo nehodil, spolupráci ale nevyloučil!

Jsou na straně současného primátora Tomáše Hudečka, který se rozhodl vystoupit z TOP 09. Schwarzenbergovu Topku opouští i pražská radní Eva Vorlíčková a někdejší guvernér ČNB Zdeněk Tůma. "S politickou stranou, jejíž vedení bagatelizuje ´náhodná setkání´ svých vlivných členů s pověstnými pražskými kmotry, nechci mít nadále nic společného," uvedla Vorlíčková rezignačním v dopise.

Vorlíčková poukázala na účast Jiřího Vávry na narozeninové party, kde spolu s ostatními slavil i kmotr Tomáš Hrdlička. Blesk.cz fotky z tohohle sletu vlivných uveřejnil, Vávra se bránil: "S panem Hrdličkou se neznám a nebavím. Je to nemilá skutečnost, ale nemohl jsem logicky ovlivnit, kdo bude mezi stovkou dalších hostů..."

Hudeček: TOP 09 zradila své hodnoty

Primátor Tomáš Hudeček něčemu takovému nevěřil. "Dlouhodobě jsem upozorňoval vedení TOP 09 na velmi nebezpečné vztahy předsedy pražské organizace strany TOP 09 Jiřího Vávry. Vedení strany ale tyto informace bagatelizovalo," uvedl dnes Hudeček ve svém rezignančním prohlášení.

Svůj odchod z Topky vysvětlil těmito slovy: "Jsem přesvědčen, že politická strana, která se odkazuje na konzervativní tradice a vymezuje se proti starým praktikám propojování politiky se zákulisními hráči, a pak mlčky tyto praktiky trpí u svých významných funkcionářů, zrazuje svoje základní hodnoty. V takové straně nemohu být členem."

Své prohlášení však vydal i Vávra, který poukázal na dlouhodobé vzájemné konflikty s Hudečkem, kterými však prý již nechtěl dál oslabovat Topku. Z rozpoutání války však viní Hudečka. "Jeho (Hudečkovo) kontinuální lži a paktování se s nepřáteli TOP 09 prostě musely ustat. Navíc naše neshody začaly rozdělovat stranu na dva nesmiřitelné tábory, což bylo bezesporu i cílem řady utajovaných schůzek Andreje Babiše a Tomáše Hudečka," komentoval svůj divoký odchod ze strany Vávra.

Konec Hudečka, ale i Vávry, Vorlíčkové a Tůmy však přesto znamená těžký zásah do pražské TOP 09. Po veletočích ve vedení padají i hlasy o tom, že zradila své voliče. "Každý volič TOP 09 teď tak trochu přemýšlí, pro koho vlastně hlasoval," upozornil v České televizi politolog Ladislav Mrklas z Cevro Institutu, podle kterého však byly vnitřní rozpory skutečně jedním z důvodů, proč Topka ve volbách neuspěla a porazilo ji Babišovo ANO.

Laso od Babiše?

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nyní očekává, že Tomáš Hudeček v zastupitelstvu Prahy "dodrží smlouvu s voliči" a bude při rozhodování postupovat ve shodě s TOP 09, za kterou byl zvolen. "Strana je sjednocena, je zbavena vnitřních sporů, a je tedy v Praze významně posílena, protože to, co každou stranu nejvíce oslabuje, jsou její vnitřní spory," komentoval dnešní rezignace Kalousek.

Jenže... O oslovení Hudečka nyní může uvažovat Andrej Babiš (ANO). Jeho lídryně Adriana Krnáčová má šanci stát se pražskou primátorkou, Hudečkovy šance výrazně poklesly. Jeho hlas v zastupitelstvu a případné vlivy by se mohly hodit. "Má zkušenosti z magistrátu. Nemám povědomí, že by dělal kšefty. On se musí rozhodnout. Určitě ví, proč to udělal a co bude dělat," komentoval Hudečkův odchod z TOP 09 Babiš na idnes.cz.

Osloví tedy Babiš Hudečka? "Poradíme se v týmu, zatím není důvod měnit strategii," řekl Babiš. ANO v Praze domlouvá "vládní" koalici s ČSSD a Trojkoalicí, jejíž součástí jsou i lidovci. Dají dohromady většinu 33 z 65 křesel. ANO z toho má 17 mandátů, druhá ve volebním pořadí TOP 09 jich získala 16. Ovšem i s Hudečkem.

Zeman: Nedivím se, že po debaklu rezignovali

K demisi předáků pražské TOP 09 se dnes vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Jejich rezignaci se nediví vzhledem k tomu, že strana v komunálních volbách ztratila polovinu mandátů, což pokládá za tragický debakl. Dokonce si myslí, že to byla jejich povinnost.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

dzery ( 16. října 2014 11:36 )

Počkejme a uvidíme.

nmlk ( 15. října 2014 16:36 )

Že by další přeběhlík do hnutí ANO?! Že Hudeček nebojoval s korupcí v TOP 09 dřív?! Asi mu to v té době nevyhovovalo?! Teď si hraje na pana čistého a hlavně bojuje o koryto!!! Koryta s rozpadající se TOP 09 už nebudou, tak hurá do úspěšnějšího hnutí ANO. To je zase pra.sárna.

kafickomlicko ( 15. října 2014 16:29 )

krysy cítí estébákovi peníze tak za ním táhnou jak smradi

tomik007 ( 15. října 2014 16:16 )

pramicu na palicu

tomik007 ( 15. října 2014 16:15 )

ano - neco na cem se da doplavat do bezpeci

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud