Dva muži se svlékli kvůli Sobotkovi: Premiére, odvahu! volali na něj

Autor: simao, ČTK - 
8. října 2014
13:40

Na tiskovce premiéra Sobotky bylo dnes neobvykle rušno. Pozdvižení vyvolala dvojice demonstrantů, svlečených do půl těla. Žádné krásky z Femen tak, jak tomu bývá v zahraničí. Ale dvojice chlapíků, kteří vyzývali Sobotku k odvaze.

Tiskovou konferenci kabinetu dnes narušila dvojice mužů, kteří protestovali proti postoji české vlády a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vůči krizi na Ukrajině. Dvojice svlečená do půl těla ministerského předsedu vyzvala, aby bránil svobodu a nepomáhal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Úřad vlády zváží opatření, aby se podobná situace neopakovala. Oba muži seděli během tiskové konference mezi ostatními novináři na úřadu vlády. Když ze sálu kvůli jmenování nové ministryně pro místní rozvoj předčasně odcházel premiér, odložili horní část svého oděvu a povstali k tichému protestu.

Na hrudi, zádech a rukou měli namalované ukrajinské vlajky nebo citáty typu "Premiére odvahu" nebo "Nebuďte s Putinem". Po krátkém čase byla dvojice mužů, která držela vlajky Evropské unie a NATO, bez větších problémů ze sálu odvedena.

"Možná, že má ochranka by se trošku podivovala nad tím, jak je snadné se sem dostat," podotkl k incidentu ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Zároveň uvedl, že kdyby mělo Česko projevům podobného obsahu bránit, tak se zařadí do byzantských geografických šířek.

Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), který byl protestu také přítomen, byla dvojice bezpochyby neozbrojena a vyjádřila svůj názor. Odmítl přitom, že by v Česku byla proputinovská nálada. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) nebezpečí členům vlády nehrozilo, ale i tak se bude situace vyhodnocovat a zváží se možná opatření.

"Pane Sobotko, jste premiérem České republiky. Nebuďte kumpánem lobbistů strojírenských firem obchodujících s putinovským Ruskem!," napsali muži v prohlášení, které stihli rozdat novinářům. "Ukrajina potřebuje pomoci. Vy ji svými výroky házíte přes palubu podobně, jako to dělali západní politici, kteří zradili naši zemi v Mnichově v roce 1938," uvedli také demonstranti hlásící se k akční skupině oMEN.

Svým vyjádřením muži naráželi na Sobotkům zdrženlivý přístup k sankcím Evropské unie vůči Rusku. Sobotka se opakovaně nechal slyšet, že sankce podle něj nevedou k očekávaným výsledkům. "Nahráváte diktátorskému režimu místo toho, abyste v této situaci plně držel s našimi spojenci v demokratické Evropě," vyjádřili se dnes také demonstranti.

75pedro ( 8. října 2014 19:11 )

...postavou...

75pedro ( 8. října 2014 19:07 )

Teď to bylo v TV zprávách, tak mají ti blbečci s ošklivou pistavou radost, dostali se do televize!

japos22 ( 8. října 2014 18:16 )

A co má asijské Moldavsko a Gruzie společného s Evropou - - ze zpráv: další východoevropské země podepsaly asociační dohodu s EU - už se nemusíš divit ničemu - lže se zhovadile a bezostyšně

japos22 ( 8. října 2014 18:12 )

Sobotka se vás nebojí

75pedro ( 8. října 2014 15:56 )

hanzo a rebel

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud