Rittig a spol. se vyhnuli vazbě: Soud do ní neposlal žádného z obviněných!

Autor: shp, ČTK - 
28. září 2014
21:31

Lobbista Ivo Rittig a jeho spolupracovníci si oddychli. Liberecký okresní soud neposlal do vazby žádného z obviněných v kauze Oleo Chemical. Pražské vrchní státní zastupitelství v kauze původně navrhlo vazbu pro pět obviněných, jeden z návrhů dnes státní zástupce Adam Borgula stáhl.

Kriminalisté v kauze obvinili deset lidí z krácení daně, praní špinavých peněz a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Mezi obviněnými je lobbista Ivo Rittig, pro něj ale žalobce vazbu nenavrhl.

Liberecký soud rozhodoval o vazbě pro bratra Rittigova právníka a jednatele firmy Peskim Petra Michala, Rittigovu právničku Karolínu Babákovou a zakladatele firmy Oleo Chemical Michala Urbánka a Kamila Jirounka. „Soudce Okresního soudu v Liberci se u všech obviněných ztotožnil s tím, že to trestní stíhání je plně odůvodněno, ale neztotožnil se s mnou navrhovanými vazebními důvody, takže ty tam neshledal a propustil obviněné,“ řekl novinářům Borgula.

O vazbách rozhodoval liberecký soud, protože Oleo Chemical má v Liberci svůj výrobní závod. Ze čtyř obviněných, o nichž dnes liberecký soud rozhodoval, Borgula navrhl vazbu u dvou kvůli možnému ovlivňování svědků a u dalších dvou pro možný útěk a pokračování v trestné činnosti. Už odpoledne stáhl Borgula návrh na vzetí do vazby u další obviněné, protože už podle něj nehrozilo, že by mohla ovlivňovat svědky.

Jirounkův advokát Eduard Bruna označil rozhodnutí libereckého soudu za korektní. K obvinění se nechtěl vyjádřit. Právníka Babákové Davida Michala rozhodnutí soudu o vazbě nepřekvapilo, obvinění označil za pokračování šikany ze strany vrchního státního zastupitelství vůči jejich právní kanceláři MSB Legal (dříve Šachta&Partners).

Babáková podle něj od pátku absolvovala několik domovních prohlídek. U ostatních z deseti obviněných státní zastupitelství vazbu nepožadovalo, ale jednomu chtělo nechat odebrat pas. Policie většinu z obviněných zadržela v pátek, během víkendu byli bez návrhu na vazbu propuštěni vedle Rittiga jeho právník David Michal a provozní šéf údajně vytunelované firmy Oleo Chemical Radomír Kučera.

V kauze byl obviněn také Rittigův obchodní partner Peter Kmeť, zastupujícího firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů, která v případu rovněž figuruje. Nebyl zadržen a žalobci pro něj ani nežádali vazbu, řekla ČTK advokátka Rittiga a Kmetě Katarína Kožiaková Oboňová.

rosszd ( 29. září 2014 10:01 )

v našem státě je možné úplně vše, okrádat a krást je národní sport, okradeš stát o DPH vymyšlenou fakturou třeba i 15 mega a nic se nědějě, okradeš věřitele o půl miliardy a když na tebe hoděj insolvenci pronajmeš objekty za hubičku přes třetí firmu nastrčenou osobou na 5 let a pohoda.... to známe třeba v Havl. Brodě ve spojení p.STRYK-p.HALKO-f.ROSS-f.RHPI-f.RONELI-f.INOVAT za účasti PSJ Jihlava..... věřitelé a stát už nikdy neuvidí ani korunu

moiaza ( 29. září 2014 08:59 )

Ještě se někdo diví? To by nebyla ČR. Justiční mfie přímo propojena s vládou. Zavřeme kohouty. No jo, ale co když začnou kokrhat? Tak je raději pustíme. Jak jednoduché, jak prosté pro ČR.

zada ( 29. září 2014 08:53 )

Neúcta k mravním pravidlům a zákonům (zvláště soudů a vládních skupin), zneužívání těchto pravidel se stává ve své podstatě nástrojem útisku proti občanům. Pak právo a pravidla nikdo nedodržuje......

zada ( 29. září 2014 08:40 )

V roce 89 nás většinu občanů posadili schválně a cíleně do jiného vlaku....

zada ( 29. září 2014 08:36 )

Naše soudy a spravedlnost , jedno jest . Co jiného by jako asi mělo být, že????

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud