Konec regulačních poplatků u lékařů a v lékárnách? Sněmovna schválila jejich zrušení!

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) označil během diskuze poplatky za nespravedlivou překážku v přístupu lidí ke zdravotní péči.
Autor: ČTK, vlb - 
17. 7. 2014
20:37

Lidé od příštího roku možná už nebudou platit třicetikorunové poplatky u lékařů a v lékárnách, které před sedmi lety prosadil tehdejší ministr Tomáš Julínek. Příslušná vládní novela zákona o veřejném zdravotním pojištění dnes prošla prvním čtením a míří k posouzení zdravotnickému výboru.

Jediným poplatkem, který by podle novely zákona měli pacienti platit, bude 90 korun za návštěvu pohotovosti. Stokorunový poplatek za den v nemocnici již dříve zrušil ústavní soud.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) označil během diskuze poplatky za nespravedlivou překážku v přístupu lidí ke zdravotní péči. Regulační cíl podle něho příliš nesplnily. „K efektivnějšímu využívání zdravotnických služeb nevedly, přinesly administrativní zátěž,“ uved Němeček.

Tomu ale oponoval exministr Leoš Heger (TOP 09 a Starostové), podle kterého poplatky regulují, a devět z deseti lidí je ze sociálního hlediska hradit bez problému může. Platby, které činily celkem asi pět miliard korun ročně, jsou navíc potřebným příjmem zdravotnických zařízení, podotkl Heger. „Při zachování poplatků se mohly peníze ze zvýšených odvodů státu využít na rozvoj zdravotnictví, takhle se projedí,“ dodal.

Proti zrušení poplatků již dříve varoval i někdejší mluvčí ministerstva zdravotnictví a tvář regulačních poplatků Tomáš Cikrt. „Kvůli zrušení poplatků se bude nyní muset ministr poprat s výrazným výpadkem peněz ve zdravotnictví a jsem moc zvědavý, kde je bude hledat. Druhá věc je, že se začne zase ve velkém plýtvat. Ty poplatky totiž, a to dokazovaly statistiky, měly svůj smysl a regulační efekt,“ řekl Cikrt Blesku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

suov ( 18. července 2014 15:17 )

suov ( 18. července 2014 15:17 )

suov ( 18. července 2014 15:15 )

tak se přihlas do jejích strany, je to strana největších zlodějů a měli by ji zrušit,,,tak jako zrušit pakt NATO,,

suov ( 18. července 2014 15:13 )

A také jsi zapoměl, že některý doktor nic nedal sestře, a všechno si cpali do kapsy, nevidím žádný nové přístroje, žádne vybavení ordinaci, dokonce jsem od lékařů slyšel, že někteří jejich kolegové si jen k vůli těm 30Kč nabrali tolik pacientů, které nakonec nezvládli,,,

suov ( 18. července 2014 15:10 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa