Vláda jako prostitutka? Schwarzenberg kritizoval postoj k Číně a Tibetu, sám to schytal

Karel Schwarzenberg se v Otázkách Václava Moravce pustil do pokračování své kritiky postoje svého nástupce Zaorálka v otázce vztahů mezi Čínou a Tibetem. Přirovnal chování české vlády k prostituci! Schytal to ale jak od Zaorálka, tak i od expremiéra Paroubka.
Tibet anektovala Čína po vojenské invazi v roce 1950, oficiálně se stal čínskou součástí 23. května 1951. Od té doby často rozjitří politické vášně. Nyní se to týká i české politické scény. Kontroverzní gesto totiž udělal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podepsal v Číně prohlášení, že "Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území" a ČR "nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoli formě".
Zaorálek svůj krok vysvětloval snahou o zlepšení vztahů a plnohodnotný dialog s Čínou. "Vztahy byly zmražené a to nepokládám za normální. Bylo dobré začít bilaterální vztahy s Čínou," řekl ministr včera na obrazovce ČT. Kritici však jeho stanovisku vyčítají, že vyměnil ochranu lidských práv za ekonomické zájmy. "Čína je země, která si zaslouží naší pozornost v širokém slova smyslu," myslí si však Zaorálek.
Kníže: Jako chování prostitutky... Paroubek ho setřel
Mezi zastánce nezávislého Tibetu patří například Martin Bursík či Karel Schwarzenberg. Exministr zahraničí se podobně jako zesnulý exprezident Václav Havel s dalajlamou, duchovním vůdcem Tibetu, několikrát osobně setkal. Českou vládu za její pozici rozhodně nešetřil. S Čínou se podobně snaží komunikovat i jiné státy, ale... "Když jiný holky se za peníze položí, tak to ještě nedoporučuji vlastní dceři," řekl Zaorálkovi, podle kterého však bylo podepsání dokumentu nutností.
Schwarzenberg se však za své vyjádření dočkal také kritiky. "Jsem přesvědčen, že kdyby Karel Schwarzenberg zaměřil své knížecí myšlenky na něco jiného než na prostitutky, uvědomil by si, jak pokrytecké bláboly mu padají z pusy," napsal v komentáři pro Parlamentní listy expremiér Jiří Paroubek.
Podporují Češi Tibet, či nikoli?
Zaorálkův krok však přiměl v průběhu května k aktivitě i na 150 lidí, kteří se vydali demonstrovat právě před Zaorálkovo ministerstvo. S heslem "Češi Tibet podporují" přinesli petici s 50 tisíci podpisy. Do kritiky ministra Zaorálka se pustili i další politici. "Díky Václavu Havlovi, Karlu Schwarzenbergovi i Jiřímu Dienstbieru staršímu jsme měli ve světě mimořádnou autoritu jako země, která drží zásady a neobchoduje se svobodou a lidskými právy. Servilní vyjádření tohoto typu nám nic nepřinese a ztratíme pracně vybudovanou autoritu," myslí si místopředseda TOP 09 Kalousek. Letos si navíc okupaci Tibetu připomnělo vyvěšením tibetské vlajky na šest stovek radnic a přes stovku škol, včetně Univerzity Karlovy.
Schwarzenberga starého dementního vošousta by měli natrvalo poslat pobuřovat do Tibetu
