Pátek 3. prosince 2021
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Bílá paní Ivana přivítala na Hradě první dámu Německa. Jejich manželé se vyznamenali

Autor: simao, ČTK - 
5. května 2014
17:48

Miloš Zeman (69) s manželkou Ivanou (49) mají dnes na Hradě vzácnou návštěvu. Do Česka přijel německý prezident Joachim Gauck (74). Bez manželky Gerhildy, se kterou žije již dlouhá léta odděleně. Zato s životní družkou Danielou (54), která je stejně jako Ivana Zemanová o dvacet let mladší, než samotný prezident. Zemanová pro dnešek vytáhla ze šatníku bílý kostýmek. A opět je tu otázka: Je bílá dobrá?

Miloš Zeman přivítal Joachima Gaucka (74) na Pražském hradě při slavnostním ceremoniálu s vojenskými poctami. Poté se odebrali k jednání, při němž tradičně zhodnotili vztahy mezi zeměmi a diskutovali o aktuálních mezinárodních otázkách, mimo jiné o vývoji na Ukrajině.

Německého prezidenta přivítala i první dáma Ivana Zemanová. Vytáhla stejný bílý kostýmek, jaký měla při nedávné státní návštěvě Slovinska. Tehdy za něj "bílá paní z Pražského hradu" od čtenářů Blesk.cz příliš chvály nesklidila.

Bílá barva je sice oproti tradiční černé či černo-modré příjemnou změnou a první dáma byla s prezidentem dobře sladěná. Jenže tenhle střih sáčka paní Ivanu poněkud rozšiřuje... Problém s nepříliš dobře padnoucím sakem však měl tentokrát i Miloš Zeman. Zapnuté na jeden knoflík, to by bylo samozřejmě ok. Ovšem oproti Gauckově outfitu knoflík držel Zemanovo sako jen tak tak. Zemanovi tak první pár Německa vítali poněkud "na knap".

O 20 let mladší první dámy a vyznamenaní prezidenti

Joachim Gauck přiletěl do Prahy v neděli večer a na cestě ho doprovází jeho životní družka Daniela Schadt (54). Žije s ní od roku 2000, ačkoli se v roce 1959 oženil s Gerhildou Radtke a mají spolu čtyři děti. Od roku 1991 však s manželkou žijí odděleně. A po boku německého prezidenta tak roli první dámy zastává novinářka Daniela. Vystudovala univerzitu ve Frankfurtu, pracovala např. v Nürnberg Zeitung, ale po zvolení Gaucka novinařinu opustila.

Německý bojovník za občanská práva v někdejší NDR a bývalý evangelický pastor Gauck zavítal do Česka jako prezident podruhé - poprvé ho v roce 2012 krátce po jeho zvolení přivítal Václav Klaus, společně se vydali k památníku v Lidicích.

Se Zemanem si Gauck dnes navzájem předali nejvyšší státní vyznamenání. Gauck obdržel Řád Bílého lva I. třídy, Miloš Zeman dostal zvláštní stupeň Velkého kříže za zásluhy o SRN. Český prezident také na Gauckovu počest uspořádal na Hradě státní večeři. Zítra pak oba státníci zamíří k památníku v Terezíně.

e.44 ( 6. května 2014 14:18 )

vrtajzub ( 6. května 2014 12:48 )

marais ( 6. května 2014 09:03 )

sorry, paní Hašková Coolidge ve svém věku nosí do společnosti korzetové šaty, to se taky nehodí, tak nevím jestli by někomu měla radit! Horší jsou ty kila navíc u každého... pak leccos nepadne, že?

vrtajzub ( 6. května 2014 08:12 )

No, biela sa hodí pre štíhle dámy. Alebo ked už,tak niečo ležérneho, nie obtiahnuté a rukáv dlhší, lebo to vyzerá ako keby pani odbehla od umývania riadu. To jej nemá kto poradiť ? A ten material, jak krimplen z čias sociku, taký JATERNICA ŠTYL, fakt hrozne doriadená.

disk ( 6. května 2014 04:07 )

je zajímavé, jak je v CZ zvykem udílet pořád knížecí rady - zejména ve věcech, které jsou věcí úplně někoho jiného.

Zobrazit celou diskusi
Další videa