Ministr školství dělal Rathovi náměstka: O předražení zakázek nic neví!

Ministr Marcel Chládek vypovídal u soudu s Davidem Rathem  (Autor: Foto Blesk - Martin Pekárek, ČTK)
Autor: simao, ČTK - 
1. dubna 2014
13:45

Současný ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) dnes vypovídal u soudu v s Davidem Rathem. Předvolán byl proto, že dělal Rathovi náměstka pro regionální rozvoj. Umělá předražování zakázek Rathovou partou, o kterých hovoří obžaloba, však prý nezaznamenal.

Chládek působil od roku 2008 v zastupitelstvu Středočeského kraje. Kromě pozice Rathova náměstka pro regionální rozvoj pak byl také zvolen do Senátu a seděl v dozorčí radě příbramské nemocnice, jejíž modernizaci zmiňuje obžaloba jako jednu z těch, které provázela korupce.

Chládek stále působí jako ombudsman pro krajské pacienty a letos v lednu se stal ministrem školství. Při výslechu soudu řekl, že se výběrového řízení ohledně nemocnice neúčastnil, zabýval se pouze dokumenty, podle kterých byl projekt za ceny obvyklé. "Ať to bylo v radě kraje, nebo v dozorčí radě tak tam nezaznamenávám, že by tam bylo nějaké předražení. Vždycky byla vybrána ta nejlevnější firma a nabídka," řekl po výslechu novinářům.

Šly peníze na kampaň ČSSD?

Podle Chládka nyní záleží na důkazech, které předloží obžaloba. "Ale vzhledem k tomu, že já to mohu posuzovat pouze z materiálů, které jsem měl v radě, tak tam žádné pochybení nebylo, a ani dnes bych své rozhodnutí neměnil," dodal.

Rath dříve naznačil, že údajné provize mohly mířit na kampaň ČSSD před krajskými volbami. Chládek ale uvedl, že byla financována průhledně, stála prý zhruba 4,5 milionu korun a peníze šly přes transparentní účet. "Byla to pro pro mě první informace, že by takovéto prostředky (provize) měly byt použity na kampaň," upřesnil šéf školství.

Chládek: Vliv Pancové a Kotta prý nevnímal

Obžaloba přitom tvrdí, že hlavní vliv na sjednávání předem domluvených tendrů měla někdejší šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, exposlanec Petr Kott, který působil jako koordinátor nemocnic a šéf krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Chládek uvedl, že jejich vliv nevnímal. "Dozvěděl jsem se to až při řešení tohoto případu," řekl.

Žalobce Petr Jirát však nadále tvrdí, že o manipulacích Pancové a Kotta věděl Rath jako hejtman a dělil se s nimi o úplatky. Trojice lékařů vinu odmítá. Podle Ratha nebylo možné tendry ovlivňovat, protože prý podléhaly vícenásobné kontrole. Přesto mu nadále hrozí až 12 let vězení.

violahorska ( 1. dubna 2014 22:20 )

Školství = popelka. A od toho se odvíjí "výběr povolaných, respektive nepovolaných". Od ministra počínaje - učiteli konče. Nula od nuly pojde - diletandt vyrobí další diletanty............

dzery ( 1. dubna 2014 17:59 )

andreslawicky ( 1. dubna 2014 15:02 )

Tak mají na něj asi tak tolik věcí že nevyleze dříve nežli za 10 let ty troubo

japome ( 1. dubna 2014 14:32 )

Koukám, že na něj mají prd zatím jen Salačová A SPOL. brali a na Ratha jen ty nastrčené prachy od pana KIBICE Trapná kauza pan LESSY by nám mohl vyprávět

hejhej ( 1. dubna 2014 13:53 )

Dělal Ráthovi náměstka, tak z pochopitelných důvodů o žádném "předražení" neví. Denně nám politici dokazují, jak dlouhá chapadla má politická mafie. To je taky dáreček ušišlaný ministr školství

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud