Komunisté proti všem: O církevních restitucích chtěli nechat rozhodnout lid a narazili

Církevní restituce dál budí vášně. Komunisté se však v tomhle boji ocitli sami proti všem. Referendum o zrušení críkevních restitucí neměli šanci prosadit.
Pro zamítnutí komunistického návrhu hlasovali spolu s lidovci, ODS a TOP 09 i zástupci ANO, zatímco většina sociálních demokratů zaujala zdrženlivý postoj. Další naopak otevřeně podpořili komunisty spolu s Úsvitem.
S církvemi o podobě restitucí nyní vyjednává skupina zástupců ČSSD a hnutí ANO. Jejich cílem je mimo jiné snížit finanční náhrady. Církve mají dostat asi polovinu někdejšího majetku zhruba za 75 miliard korun, který je v držení státu, a za další náhradu 59 miliard korun během 30 let. Stát naopak církvím přestane po čase hradit platy duchovních.
Podle KSČM by však měli rozhodnout občané, když ponesou důsledky vyrovnání s církvemi. Šéf komunistů Vojtěch Filip normu obhajoval mimo jiné tím, že realizace zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi "má takovou přehršel vad, má takové velké množství přehmatů, přešlapů", že norma musí být změněna. Referendum by podle něj vytvořilo společenský tlak na to, aby vláda a církve byly ochotny k novému kompromisu, který odpovídá náladám ve společnosti i ekonomickým možnostem státu. Podle Radka Vondráčka (ANO) by však referendum stálo půl miliardy korun.
Kritici komunistického návrhu argumentovali také tím, že referendum by do právních vztahů vneslo chaos. "Dneska zpochybníme jistoty a majetková práva církví, zítra to budou majetková práva a jistoty jednotlivých občanů," uvedl František Laudát (TOP 09). Schůze dolní komory byla po zamítnutí návrhu KSČM přerušena do středy, kdy se má zabývat mimo jiné vznikem vyšetřovací komise ke kauze pražské karty opencard.
Já si zjišťovala a na nikoho, kdo by ze zákona neměl nárok, jsem nenarazila. Všechny církve, které žádají tu existovaly i když některé nebyly v té době oficiálně uznané ale jejich existence je zdokumentovaná.