Novoroční oběd u Zemana: Podávala se kachnička. Paní Rusnoková chyběla

Premiér Rusnok vyrazil na novoroční oběd za prezidentem Zemanem. Ovšem bez manželky Ivety  (Autor: Foto Blesk - Daniel Černovský, ČTK)
Autor: simao, ČTK - 
3. ledna 2014
16:09

K tradičnímu novoročnímu obědu prezidenta a premiéra se dnes v Lánském zámečku sešli Miloš Zeman a Jiří Rusnok. Zatímco hlava státu vzala partnerku Ivanu, paní Rusnoková chyběla. Čím Zeman svého oblíbence pohostil? Třeba obzvlášť propečenou kachničkou!

Prezident Zeman přivítal Jiřího Rusnoka, šéfa dosluhující úřednické vlády, v jednu hodinu po poledni. Premiér Rusnok dorazil za Zemanem bez manželky, kterou u Zemana omluvil. "Pokud jde o mojí ženu, tak ta je na zahraniční cestě na kterou se dlouho chystala s dcerou," uvedl Rusnok v ČT.

Oběd dvou vysokých státních představitelů trval přibližně dvě hodiny. Co se podávalo? Šunka od kosti, domácí hovězí vývar s játrovými knedlíčky, konfitovaná, tedy delší dobu připravovaná a pečená, na jazýčku se rozpadající kachna se šťouchanými brambory a zelím. A jako dezert créme brûlée a zmrzlina.

Rusnok: Do Lán na večeři pojede i celá vláda

Rusnok se po obědě vrátil k politickým tématům. "Pan prezident teď očekává pana Sobotku a očekává i setkání s dalšími šéfy parlamentních stran, takže ještě nějakou tu dobu bude to sestavování vlády trvat," uvedl k aktuální politické situaci kolem vlády koalice ČSSD. ANO a KDU-ČSL. Několik týdnů tak ještě setrvá Rusnok u vládního kormidla. Dojde však i na rozlučku členů úřednické vlády přímo se Zemanem. "Pan prezident pozval celou vládu na večeři do Lán na sedmnáctého v pátek," prozradil Rusnok.

Premiér Rusnok se zapisuje do pamětní knihy na Lánském zámečkuPremiér Rusnok se zapisuje do pamětní knihy na Lánském zámečku | ČTK

Zemanův první novoroční oběd

Pro Zemana to přitom byl s Rusnokem první novoroční oběd. Jeho předchůdce Václav Klaus zval na novoroční obědy také předsedy vlád i s jejich manželkami. Loni však tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) pozvání odřekl s poukazem na vážné rodinné důvody. Později se Nečas s manželkou Radkou rozvedl a za manželku pojal bývalou šéfku svého kabinetu Janu Nagyovou. Exprezident Klaus přitom kromě premiérů zval na obědy předsedy Senátu a Poslanecké sněmovny. Loni se tak setkal se šéfem Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) a předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS).

starypes ( 4. ledna 2014 10:51 )

Miloš měl oblíbenou prezidentovou Hradní specialitu: kachničku nadívanou vepřovým bůčkem.

mathony ( 4. ledna 2014 09:41 )

všechny tradice porušuje ale žranice a chlastačky ty dodržuje perfektně někteří neví co dříve dát dětem nebo sobě na talíř ale honorace se přežírá hlavně že důchodci dostanou přidáno těšte se bude to v průměru 45 kč ale tito zmetci si dají odměny pořádné fuj takové honoraci a ti co rozkradli ještě to málo co zůstalo se pojedou nažrat do zámku kdo to platí no přece ten podřízenej lid ten at se snaží jen makat ale odměna 0 tady byl bordel ale dnes je tady takovej hnus že se člověkovi chce blít

ambree ( 4. ledna 2014 09:06 )

Obrať se na Ty, kteří jim ty důchody zmrazili. Zeman to nebyl! Na ty ostatní jste si netroufli co to jste drželi pusu a krok. Teď se tady předvádíte

ambree ( 4. ledna 2014 09:04 )

Reagoval jsi stejně na Havla a Klause? U nich Ti to nevadilo? Jinak, nezáviď, můžeš příště taky kandidovat. Ale jak Tě sleduji, neobstál bys.

ambree ( 4. ledna 2014 09:02 )

Reagoval jsi stejně na Havla a Klause? Ne co

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud