Rathova vazba byla protiprávní: Může dostat až 1500 korun za den v base!

David Rath strávil podstatnou část loňského roku ve vazbě. Pustili ho v listopadu. Na Vánoce i novoroční oslavy. Začátek roku 2014 mu pak přinesl naději do budoucna - Ústavní soud dnes schválil jednu z jeho námitek proti délce vazby, ve které pobyl celkem 18 měsíců. Dostane Rath odškodnění? Podle advokáta Josefa Lžičaře by na něj měl nárok.
Justice loni při prodlužování vazby porušila základní práva Davida Ratha. Tak dnes rozhodl Ústavní soud (ÚS), který vyhověl Rathově stížnosti. A otevřel cestu k případnému odškodnění bývalého středočeského hejtmana obžalovaného z korupce!
Jde o období od června do listopadu, kdy byl podle Ústavního soudu exhejtman neoprávněně ve vazbě. „Mohl by dostat náhradu za to, že nemohl být třeba s rodinou, se syny, s nemocným otcem,“ řekl Lžičař Blesku s tím, že její výše není pevně stanovená a záleží jen na úvaze soudu. Podle sjednocujícího stanoviska Nejvyššího soudu činí přiměřené odškodnění za nezákonnou vazbu 500 až 1 500 korun za den. Požádat by si mohl i o ušlý zisk z lékařské praxe, kterou při poslancování provozoval.
Rath: Vazba se u nás zneužívá
Rath od listopadu ve vazbě není, na verdikt ve svém procesu čeká na svobodě. Proti vazbě opakovaně protestoval. Strávil v ní rok a půl. Vrchní soud při loňském potvrzování vazby porušil podle Ratha jeho práva na osobní svobodu, soudní ochranu a spravedlivý proces. "Ústavní stížnost je důvodná," potvrdila dnes soudkyně Kateřina Šimáčková. Rath byl s rozhodnutím samozřejmě spokojený. "Vážím si statečného rozhodnutí, kdy si Ústavní soud uvědomil, jak se u nás zneužívá vazba," okomentoval Blesku dnešní rozhodnutí. O odškodnění prý neuvažuje. Zatím?
Proces pokračuje, 12 let mu hrozí dál
Na samotný proces však nemá dnešní nález Ústavního soudu přímý vliv. Soudci však po celou dobu odmítali jeho stížnosti bez detailního projednávání. Nyní otočili. "Je to poněkud překvapivé. Takové rozhodnutí bývá ojedinělé," řekl v ČT advokát Jaroslav Ortman. Rath přitom usiloval o to, aby mu byla vazba prominuta. Přesvědčoval, že důvod pro ní chybí. Státní zástupce Jirát však v Rathově kauze viní skupinu celkem 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji. A pro hlavní trio obviněných, tedy Ratha, Kateřinu Pancovou a Petra Kotta, požadoval vazbu z obav před možným útěkem do zahraničí, ovlivňováním svědků i pokračující trestnou činností.
Dnes v pořadu ČT "Události a Názory" mluvčí Ústavního Soudu tvrdě sepsul Vrchní Soud a Státní zastupitelství za hrubé pochybení v kauze Rath Níže trefný komentář p. s nickem TakTak server ČTK o justiční mafii TakTak |: Skandální pochybení justice (Vrchního Soudu) a státního zastupitelství v kauze Rath Ústavní Soud rozhodl, že Vrchní Soud a státní zastupitelství hrubě pochybily v kauze Rath. Ti podvodníci z justiční mafie odmítli výzvu redaktora ČT vysvětlit své důvody k FLAGRANTNÍMU porušení práv Ratha, který byl bezdůvodně dlouho ve vyšetřovací vazbě. Není zajímavé, že mluvčí Ústavního Soudu jakož i advokát Ratha přišli do televize (pořad Události a názory), zatímco soudci Nejvyššího Soudu a státní zástupce Jirát odmítli jít do televize. Co udělá ministryně spravedlnosti s tou justiční mafií na Vrchním Soudu, která zastavila vyšetřování korupčníků exposlanců ODS Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, kteří za své lumpárny (nesrovnatelně větší než údajná korupce Ratha) měli již sedět! Jak je možné, že Vrchní Soud HRUBĚ porušuje lidská práva? Kdo bude za pochybení na Vrchním Soudu potrestán? Není čas pohnat justiční mafii z Vrchního Soudu k odpovědnosti?