Kouzelník Fischer: Neměl na dluhy, přesto rekonstruoval byt! Teď mu zbylo 45 tisíc navíc

Jan Fischer bojoval s dluhy, zároveň však stihl zrekonstruovat svůj panelákový byt  (Autor: archiv Blesku)
Autor: simao - 
11. července 2013
11:08

Abraka dabra, dluhy pryč! Jan Fischer se jako mávnutím kouzelného proutku vypořádal se svými obřími dluhy z prezidentské kampaně. Umořil je a na kontě mu zbylo 45 tisíc, které rozdá nadacím. Vedle toho, že neměl na splácení dluhů, si však údajně stihl během hledání sponzorů zrekonstruovat vlastní byt! A navíc čelí nařčení, že peníze nakonec nezískal zrovna nejčistější cestou.

Žil s obřím dluhem, teď má však přebytek. Poté, co Jan Fischer oznámil, že bude ministrem financí, se k němu sponzoři jen slétli a přinesli mu pět milionů korun, kvůli kterým neměl neúspěšný prezidentský kandidát zrovna klidné spaní. I když jak se to vezme...

S dluhy se pustil do rekonstrukce

O tom, že si z dluhů takovou hlavu Jan Fischer nedělal, svědčí, že se i přes finanční tíseň pustil do rekonstrukce svého bytu na Barrandově. Podle serveru tn.cz ho mohla vyjít až na milion korun a Fischer měl tuhle částku zaplatit z rodinných úspor. "Šlo o kompletní rekonstrukci," potvrdila jedna z Fischerových sousedek Lidovým novinám.

Zbylo mu 45 tisíc

Fischer poté dokázal bleskurychle umořit i svůj dluh z kampaně. A ještě mu na kontě zbylo 44 800 Kč. Rozdá je prý Nadaci Kapka Naděje a České alzheimerovské společnosti. Zároveň se však znovu ohradil proti spekulacím, že by 5,3 milionu korun, které obdržel během šesti dní, jakkoli souviselo se získáním funkce ministra. Za úplatek to nepovažuje: "Je samozřejmé, že žádný z dárců nečeká a neobdrží jakékoli výhody," tvrdí Fischer s tím, že financování jeho kampaně prý bylo průhledné.

"Na rozdíl od ostatních prezidentských kandidátů jsem nepřijímal peníze politických stran ani firem. Každá koruna má své jméno a svou tvář," dodává. A má částečně pravdu. Jednou z tváří je třeba důchodce z Izraele, který Fischerovi poslal 2 miliony. A patrně jen shodou okolností je otcem vlivného pražského developera...

Vyprali špinavé peníze?

U anonymních transakcí z poslední doby to pak vypadá, že částku ve výši 1,34 milionu Kč poslal Fischerovi podnikatel Ladislav Dráb, pro jehož energetickou skupinu CE Group Fischer pracoval.

Podle dlouholetého experta na praní špinavých peněz Kamila Koubu přitom šlo v příapdě anonymního daru o jasnou snahu zakrýt jméno pravého sponzora. zaráží ho i postup sponzoringu. Dráb totiž nejprve vybral peníze ze svého účtu v hotovosti a poté je vložil na účet Fischera. Vyhnul se tak běžnému převodu z účtu na účet.

"Je to běžně používaný způsob praní peněz. Zákon to dovoluje a skutečný původ té hotovosti po tomto převodu dopátráte už jen těžko. Kdyby to byly transparentní peníze, tak by tu platbu provedl bezhotovostně," tvrdí Kouba pro server lidovky.cz.

Další milion pak dostal Fischer již jmenovitě od advokáta Daniela Paľka a podnikatele Štefana Havlíka. Fischerovy náklady na kampaň se přitom odhadují na 25 milionů korun. Největším sponzorem byl podnikatel Tomáš Chrenek, který údajně dal Fischerovi až 15 milionů korun.

namoroman ( 11. července 2013 15:57 )

Těch 45 tisíc ho musí sr.át ze všeho nejvíc,že to musí dát nadacím

mathony ( 11. července 2013 14:04 )

doufám,že všichni noví ve vládě podají majetková přiznání co vlastní a až budou odcházet tak taktéž vždyt to si Zeman přeje tak at to dokáže u nové garnytůry tady ještě nevládnou auž se perou špinavé peníze nepřehledně se rozdávají miliony ale ještě se čeká co ze službičky kápne

lunatic ( 11. července 2013 13:12 )

Myslím,že pořád ještě platí=OBECNĚ,že at´člověk kupuje cokoliv, tak prodávající se nezajímá o způsob nabytí peněz,zajímá jej pouze to,zda je kupující má - v návaznosti na to tedy nechápu, zmínku o způsobu nabytí peněz ;my,Židé,jsme jich měli,máme a i budeme mít,poměrně dostatek

tomik007 ( 11. července 2013 12:55 )

Az bude sedet ba Mirove

rulesss ( 11. července 2013 12:43 )

Bude to muz na svem miste, miliony se mu lepi na paty.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud