Komedie skončila: Vlk se nažral, vláda zůstala celá
Protikorupční vláda Petra Nečase může pokračovat ve své bohulibé činnosti ve prospěch České republiky. Při hlasování o nedůvěře vládě, které vyvolala opoziční sociální demokracie ji podpořili všichni vládní poslanci. Tedy i poslanci Věcí veřejných, kteří s podporou vlády dlouho váhali. Vyšmelili podporu Nečasovi za hlavu policejního prezidenta Oldřicha Martinů, aby neztratili před svými voliči úplně tvář? Vládu podpořilo 113 poslanců, 80 jich hlasovalo pro její odvolání.
Hlasování o vyslovení nedůvěry, které vyvolal korupční skandál na ministerstvu životního prostředí, vláda s přehledem přežila. Po úterním hlasování je jasné, že vládní krize je zažehnána.Aspoň zatím.
Rozhodla schůzka u prezidenta
Do dramatické situace v den hlasování vstoupil prezident Václav Klaus. Všechny tři koaliční partnery si pozval na kobereček a po něm oznámil, že se společně shodli a všichni zúčastnění chtějí, aby vláda v tomto složení mohla pokračovat.
"Jsem garantem dohody, která zajistí, aby vláda dál mohla fungovat," potvrdil Klaus tím, že konkrétní body dohody nebude zveřejňovat.
John po schůzce vykrotl
Dohodu potvrdil i předseda Věcí veřejných Radek John. "Musíme si uvědomovat složitou situaci ve které se republika nachází a pokračovat v reformách," uvedl na krátkém briefingu s novináři.
Podpora Nečasově kabinetu je ale prý limitovaná. V nejbližších týdnech a měsících musí být přijata jasná protikorupční opatření. Čas policejního prezidenta Oldřicha Martinů se tak krátí.
Nečas mlžil a oceňoval
Požadavek Věcí veřejných na jeho odvolání trvá a premiér Nečas, který mu zatím vyjadřoval podporu je zřejmě ochoten ho v zájmu udržení koalice hodit přes palubu. Oldřich Martinů podle informací z různých zdrojů rezignuje již ve středu. Radek John tuto skutečnost určitě bude prezentoval jako obrovský úspěch svého protikorupčního tažení. Samotný Nečas zprávu zatím nepotvrdil. Při setkání s novináři se spokojil s nicneříkajícími frázemi. "Oceňuji, že jsme se dohodli, Oceňuji, že jsme odblokovali situaci," oceňoval Petr Nečas bez toho, že by uvedl aspoň jedinou věc, na které se to vládní spojenci dohodli.
Vláda pod palbou kritiky
Na samotné schůzi parlamentu padala na adresu vlády ostrá slova ze strany opozice. Představitelé vlády odpovídali převážně mlčením. O tom jaké dohody bylo na hradě dosaženo, neřekli ani slovo. Ostatně na samotném začátku schůze zely vládní křesla prázdnotou. Prvním projevům byl přítomen jen premiér Nečas a ministr zahraničí Schwarzenberg.
Co také padlo:
Lubomír Zaorálek (ČSSD): "Je absurdní, že výsledkem dnešních jednání je dohoda, jejíž obsah není znám. Bůh ví, jak jste si to dohodli. Bůh ví, jak vám to prezident navrhl. Bůh ví, jak jste to udělali, aby se vlk nažral a koza zůstala celá."
Petr Nečas (ODS): "Je to umělá mediální kauza....je zapotřebí objektivního policejního vyšetřování."
David Rath (ČSSD): Vy sám jste překážka objektivního vyšetřování. jste v kontaktu s Ivanem Langrem, který šmejdí a pracuje pro vás. Pane premiére, odstupte.
Petr Jandák (ČSSD): "(ironicky) Pane premiére, děkuji, že jste nám to tak hezky vysvětlil. Novináři, styďte se."
"Milý Radku (Johne). Tím, co jsi dnes udělal, jsi pohřbil Věci veřejné. Ta druhá minuta je za vás," (vzdal se Jandák druhé minuty svého projevu a věnoval minutu ticha vzpomínce na Věci veřejné).
Bohuslav Sobotka (ČSSD): " Bylo by krásné, sestříhat dění ze Sněmovny a pustit ho již v květnu lidem, kteří nakonec volili Věci veřejné."
Daniel Korte (TOP 09): "Rád bych vás poprosil, jestli bychom nemohli zanechati těch verbálních prostocviků a započali hlasování."
Roman Sklenák (ČSSD): "Slova o protikorupčním úsilí vlády jsou cynickým výsměchem."
Hlasování provázely úsměvy
Po více než třech hodinách převážně nudných projevů přešli poslanci konečně k hlasování, o jehož výsledku nebylo žádných pochyb. Poslanci vládní koalice to dobře věděli a například Marek Benda (ODS) se od začátku spokojeně usmíval.
O tom, že si poslanci byli výsledkem zcela jisti svědčí i skutečnost, že sedm poslanců na hlasování ani nedorazilo. Jejich hlasy skutečně nechyběly. Osmdesát poslanců hlasovalo hlasů pro odvolání vlády, sto třináct jich vládu podpořilo. Vláda první hlasování o důvěře s přehledem ustála.
sevce - nechces taky zacit myslet???? Na zaklade CEHO mel ministr vnitra podat trestni oznameni?????????????