Nečasova halucinace? Korupci nebudu ve vládě tolerovat, hlásal před volbami

Petr Nečas před volbami sliboval, že zatočí s korupcí.
Autor: šim, hof, INT, ap - 
16. prosince 2010
15:14

Premiér Petr Nečas (ODS) má opravdu krátkou paměť. Před volbami na billboardech po celé zemi sliboval, že nebude tolerovat korupci ve vládě. To bylo před časem. To byl ještě pan Čistý. Ejhle. A co je teď, před Nečasem? Ukázalo se, že dva měsíce věděl o korupčním chování pracovníků na ministerstvu životního prostředí a ve Státním fondu životního prostředí a nic neudělal! Naopak, schvaluje vyhození muže, který o korupci informoval.

Libor Michálek, odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí, napsal v říjnu do Nečasovy kanceláře email, v němž žádal o schůzku s Nečasem a o pomoc při zajištění důkazů o korupci ze strany jednoho ze zaměstnanců fondu. Odpovědi se mu nedostalo.

Jaké je nyní Nečasovo vysvětlení? „Dostávám e-mailem x takových obecných upozornění,“ řekl Lidovým novinám premiér. Prý si myslel, že se jedná o provokaci a někdo si ho chce nahrát. A schvaluje i odvolání člověka, který na skandální jednání ministra Drobila upozornil.

Drobil místo vzkazu vyhrožoval

„Ohlásil bych to na policii,“ to jediné bych mohl udělat řekl Nečas v MF Dnes. „Po ministru Drobilovi jsem mu (Liboru Michálkovi – pozn. red.) nechal jednoznačně vzkázat, že pokud má informace o nějakém nekalém jednání, tak ať se okamžitě obrátí na policii,“ řekl premiér na vysvětlenou ve čtvrtečním vydání MF Dnes.

Jenže Drobil to přetlumočil trochu jinak. „Buď s tím zajděte na nejbližší policii, nebo to (nahrávky – pozn. red.) zničte. V opačném případě to zničí vás,“ vyhrožoval mu, ale pak mu nabídnul obchod. Že pokud se oni dva 'dohodnou' a nahrávky zmizí z povrchu zemského, tak Drobil udělá Michálka svým náměstkem.

Nečas selhal

K žádnému z Drobilových scénářů ale nedošlo. Dopadlo to tak, jak si nepředstavoval ani ve své nejhorší noční můře. Aféra praskla. Když se totiž Michálek nedovolal pomoci u šéfa vlády, která si navíc za jeden z nejpřednějších bodů svého programu dala boj s korupcí, obrátil se na média. A to se začaly dít věci! Otázkou však stále zůstává, co vedlo Nečase k tomu, že o všem mlčel, přestože dostal oznámení už před dvěma měsíci!?

Proč nezasáhl? Myslel, že se to ututlá a veřejnost se nic nedozví? Věděl, že se korupce děje ve prospěch mimorozpočtového financování ODS, strany, která ho udělala premiérem? Navíc byl do celé věci zapleten místopředseda ODS Pavel Drobil, Nečasův blízký spolupracovník.

Pan Čistý a jeho boj proti korupci

Vrcholné číslo představení mělo ale teprve přijít. ve chvíli, kdy bylo zjevné, že se situace ministra Drobila stane neudržitelnou, požádal premiéra Nečase, aby směl na úřadu ještě provést personální změny. A Petr Nečas kývl. Drobil pak vyhodil Michálka. Toho Michálka, který na korupční jednání vlády upozornil.

A má v tom premiérovu podporu. "Podivil jsem se nad tím, že Michálek měsíce "pobíhal" po ministerstvu a neobrátil se hned na státní zastupitelství a policii." Podle premiéra je to nevěrohodné.

Podstata věci, podezření z vyvádění peněz ze státního fondu do černých zdrojů ODS, ze kterých pak byla financována kariéra "nadějných politiků strany," se mění na diskusi o tom, zda je etické nahrávat si záznam telefonického rozhovoru se svým vyhrožujícím nadřízeným. To je vláda proti korupci v podání našich politiků.

Kdo je kdo v korupční kauze

Pavel Drobil, ministr životního prostředí v demisiPavel Drobil, ministr životního prostředí v demisi
Pavel Drobil, ministr životního prostředí v demisi
Je také místopředsedou ODS a blízkým spolupracovníkem Petra Nečase. Michálkovi oznámil, že by měl poslouchat Knetiga. Když se dozvěděl o usvědčujících nahrávkách, tlačil na Michálka, aby je zničil. Kdyby to udělal, dostal by za to post náměstka na ministerstvu životního prostředí.

Libor Michálek, odvolaný šéf Státního fondu životního prostředíLibor Michálek, odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí
Libor Michálek, odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí

Odmítl nátlak Drobilova poradce Knetiga, který po něm chtěl manipulace nejrůznějších veřejných zakázek. Michálek nesouhlasil. O korupčních praktikách se pokoušel v říjnu informovat premiéra Nečase, bez výsledku. Když nátlak Knetiga neustával, pořídil si nahrávky jejich vzájemných jednání jako důkaz. O jejich existenci pak řekl ministru Drobilovi. Ten mu začal vyhrožovat. Právě tento rozhovor mezi Drobilem a Michálkem pak nahrála MfD a zveřejnila ho.

Martin Knetig, poradce ministra DrobilaMartin Knetig, poradce ministra Drobila
Martin Knetig, hlavní poradce Drobila

Na nahrávkách říká, že má na starost financování ODS. Po Michálkovi požadoval nejrůznější ‚úkony‘, které by přivedly peníze pro nejrůznější spřátelené osoby či spřátelená konta. Chtěl například zrušit zakázku na poradenství za 30 milionů a nahradit ji zakázkou za 80 milionů, u které už byl prakticky znám vítěz.

Dušan Fibinger, první náměstek Státního fondu životního prostředíDušan Fibinger, první náměstek Státního fondu životního prostředí
Dušan Fibingr, první náměstek Michálka

První náměstek Státního fondu životního prostředí. Do funkce ho nominovala ‚mocná politická struktura uvnitř ODS‘, řekl doslova na nahrávce MfD Drobil. Fibinger byl jakýmsi vykonavatelem příkazů, které zadával Knetig z ministerstva. Michálek, jakožto ředitel Fondu, stál mezi nimi.

Státní fond životního prostředí
Rozhoduje o přerozdělování miliard ze státního rozpočtu i z evropských dotací. Fond rozhoduje, jak a kam peníze v rámci ochrany životního prostředí půjdou. První peníze do ODS měly pravděpodobně plynout z předražení zakázky na opravu čističky odpadních vod v Praze. Ta měla být podle Michálka předražená o tři miliardy. Stranou pro ODS mělo prý jít půl miliardy.

Největší aféry ODS

1997 Sarajevský atentát
Lajos Bács a Radjiv M. Sinha darovali v roce 1995 ODS 7,5 milionu korun. Byla to ale krycí jména pro bývalého tenistu a majitele zprivatizovaných Třineckých železáren Milana Šrejbra.

1997 Tajné konto
Někteří lidé z vedení ODS přiznali, že strana disponuje 170 miliony korun na tajném kontě ve Švýcarsku. Údajně šlo o provize za privatizace některých podniků.

2003 Jánský vršek
Občanští demokraté koupili své někdejší sídlo od lidí souzených za krachy bank za 100 milionů. Ti dům používali jako zástavu, aby získali úvěr pro sebe či spřízněné fi rmy.

2006–2009 Boss Řebíček
Jako ministr dopravy přihrál své bývalé fi rmě Viamont množství lukrativních státních zakázek. Za jeho působení rozkvetly kšefty i firmě Eurovia, Strabag, Skanska nebo Metrostav.

2008 Íčko Langer to zařídí
Podnikatel Sekyra a kmotr podsvětí Mrázek v roce 2000 zkoušeli získat stavební gigant IPS. Podle odposlechů za ně lobboval i tehdejší místopředseda Sněmovny Ivan Langer, zvaný Íčko.

2009 Toskánsko a lobbisté
Premiér Mirek Topolánek, lobbista Marek Dalík, šéf ČEZ Roman s lobbistou Johanesem, ministrem Řebíčkem a dalšími společně na dovolené v Itálii? Zajisté šlo o náhodné setkání…

Co si o celém případu myslíte? Je Petr Nečas stále tím panem Čistým z předvolebních plakátů? Schvalujete vyhození člověka, který na skandální jednání ministra Drobila upozornil? A jak si myslíte, že bude na kauzu reagovat Radek John, největší bojovník proti korupci v zemi. Blesk.cz váš názor zajímá.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

kranad ( 18. prosince 2010 12:48 )

pravděpodobně proto: 1) R. John se dověděl to samé, co Nečas 2) neměl jistotu, že policejní prezident loajální k Íčkovi něco vyšetří, čili dotáhne do konce 3) proto se dohodli na cestě přes Janka Kroupu 4) v mezičase se snažil přimět policejního prezidenta k rezignaci, ale ten nacházel podporu u duchovního otce "mimorozpočtového financování ODS" z Hradu 5) když chcete zbourat vládu, musíte mít plán B. Ten se od ČSSD nedá očekávat (viz Palas a LČR, r. 2003, Paroubek a české předsednictví EU 2009). Proto to trvá (daň demokracii) 6) to je právě bída ČR: máte na výběr buď zloděje a korupčníky nebo diletanty nebo neschopné zloděje. Nechme Fauvéčka vyrúst 7) A pozor na "perzonální rezervy" modrých! Za těch dvacet let umí mimikry!

kranad ( 18. prosince 2010 12:44 )

pravděpodobně proto: 1) R. John se dověděl to samé, co Nečas 2) neměl jistotu, že policejní prezident loajální k Íčkovi něco vyšetří, čili dotáhne do konce 3) proto se dohodli na cestě přes Janka Kroupu 4) v mezičase se snažil přimět policejního prezidenta k rezignaci, ale ten nacházel podporu u duchovního otce "mimorozpočtového financování ODS" z Hradu 5) když chcete zbourat vládu, musíte mít plán B. Ten se od ČSSD nedá očekávat (viz Palas a LČR, r. 2003, Paroubek a české předsednictví EU 2009). Proto to trvá (daň demokracii) 6) to je právě bída ČR: máte na výběr buď zloděje a korupčníky nebo diletanty nebo neschopné zloděje. Nechme Fauvéčka vyrúst 7) A pozor na "perzonální rezervy" modrých! Za těch dvacet let umí mimikry!

tabave ( 18. prosince 2010 00:03 )

Mi toho potkana připomíná ministr Drábek Jako by mu s oka vypadl.

tabave ( 17. prosince 2010 23:57 )

se pohybuje v různých funkcích za ODS už asi víc než 10let.Věděl o všech špinavostech, které kdy ODS udělala a vždycky loajálně držel hubu. A najednou by měl být jiný?To jenom pravicová media z něho udělala pana čistého. Jenomže konečně i jim došlo, co to je za sebranka,tak se mezi nimi našlo pár relativně slušných a zveřejnili ty nahrávky.

komentator ( 17. prosince 2010 19:11 )

Martho987! Proč Véčkaři nepožadovali demisi korupčníka Drobila? Proč Véčkaři tolerují Nečasovy pokusy zamést tuto korupční kauzu pod koberec? Jak je možné, že Véčkaři (pokud to myslí s bojem s korupcí vážně) nereagovali kriticky na jednání Nečase, který již od října ví o snahách drobila a jeho odéesácké party vyvádět stamiliony korun ze Státního fondu ŽP do pokladny ODS? Proč Véčkaři nepožadují dodržení zásady "padni komu padni"! Dle právníků Nečas vážně pochybil, když nedal prověřit informace šéfa Státního fondu ŽP Michálka o korupčních praktikách některých odéesáku na ministerstvu ŽP a na Státním fondu ŽP.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud