Ministr školství: Učitelům se na platy sahat nebude!

V případě, že se plánované škrty ve státním rozpočtu na letošní rok dotknou platů učitelů, Věci veřejné použijí právo veta v hlasování o zmírnění deficitu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl ministr školství a místopředseda VV Josef Dobeš.
Ministerstvo školství má podle návrhu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) do ledna ušetřit tři miliardy korun. Podrobnou analýzu dopadů takového škrtu bude mít Dobeš hotovu v úterý, myslí si ale, že bez sáhnutí na peníze učitelů tolik resort ušetřit nebude schopen.
Dobeš uvedl, že souhlasí s tím, že vláda musí šetřit. Sám bude hledat, kde úspory nalézt. Prioritou vlády ale je to, aby učitelé získali kredit, což bez zvýšení jejich platů nepůjde, tvrdí. Při koaličních jednáních si VV vymínily přesun dvou miliard korun z ministerstva obrany na platy kvalifikovaných učitelů. Mají dostávat minimálně 20.000 korun hrubé mzdy. Dobeš stále počítá i s tím, že nastupující učitelé dostanou v platu 180.000 korun jako náborový příspěvek.
Analýzu dopadů plánovaných škrtů bude mít Dobeš hotovou v úterý, ve středu pak podle ní bude postupovat při jednání vlády. "Jsem sešněrován mandatorními výdaji, stop pro mne je, kdyby došlo na platy učitelů, pak bychom použili právo veta," uvedl Dobeš.
Na školství se bude šetřit nejvíce
Podle Kalouskova návrhu mají škrty provést všechny resorty, ministerstvo školství má však ušetřit nejvíce.
Výdaje státu mají být proti původním očekáváním na konci roku nižší o 28,2 miliardy korun. Škrty se nebudou týkat mandatorních výdajů, tedy například výdajů na důchody nebo sociálních dávek. Nepocítí je tak důchodci, nezaměstnaní, osoby zdravotně postižené a lidé v hmotné nouzi.
Největší podíl úspor, celkem 10,2 miliardy, bude muset ušetřit celkem 14 ministerstev. Své provozní rozpočty budou muset snížit o 2,5 procenta.
jeste si vzpominam, jak po revoluci, byli najednou vsichni "manager"