Nečasovi vyvolení: Veřejnost Bártu a spol. nechce!
Už to vypadalo, že premiér Petr Nečas (ODS) nepodlehne nátlaku koaličních vyjednávačů a sestaví vládu, na níž budou mít zákulisní hráči co nejmenší vliv. Nestalo se a veřejnost je z Nečasova výběru rozladěná! Zeptali jsme se lidí, co si o nových tvářích myslí.
Největší ranou pro voliče je obsazení rezortu vnitra pro šéfa Věcí Veřejných Radka Johna. Exkluzivní průzkum společnosti SANEP pro Blesk.cz odhalil, že reprezentativní vzorek respondentů cítí ze složení nové vlády, mírně řečeno, rozpaky.
Nečas se po tvrdých požadavcích Věcí veřejných na ministerstvo vnitra dušoval, že vazba místopředsedy strany Víta Bárty na bezpečnostní agenturu ABL je pro vedení rezortu problematická. Pak ale ustoupil. "ODS si musí uvědomit, že volby nevyhrála," hájí ústupky Nečas. Podívejte se, co si myslí o nové vládě oslovená veřejnost:
Petr Nečas (45) ODS, premiér
Dušoval se, že nárokování ministerstva vnitra VV je nátlak a že je to neprofesionální. Ani klíčové ministerstvo financí nechtěl dát TOP 09. ODS nakonec nezískala ani jedno z důležitých ministerstev.
Miroslav Kalousek (49) TOP 09, ministr financí
Kalousek, který ministerstvo vedl v minulosti, se nikdy netajil tím, že je to jediné křeslo, po kterém touží. Dokonce vyhrožoval, že pokud rezort nedostane, odmítne do vlády vstoupit.
Radek John (55) VV, ministr vnitra
Má toho na triku víc. Kuchařka pro Lesy ČR za 4 miliony, předražený časopis pro VZP za 90 milionů… „Neměl jsem ani podpisové právo,“ tvrdí. Snad už teď bude vědět, co podepsat.
Karel Schwarzenberg (72) TOP 09, ministr zahraničí
Jmenování věčně podřimujícího knížete ministrem zahraničí nepřekvapilo ani nepobouřilo. U lidí je oblíbený, má přirozenou autoritu a zkušenosti z předchozího působení na tomto postu.
Leoš Heger (62) TOP 09, ministr zdravotnictví
O post se původně strhl boj v ODS. Horkými kandidáty byli Daniela Filipiová, Tomáš Julínek nebo Marek Šnajdr. Vzdala se snad ODS postu kvůli tomu, aby »Topka« schytala marast nepopulárních reforem? Jinak je to respektovaný odborník.
Ivan Fuksa (46) ODS, ministr zemědělství
O svěžím čistém větru zde nemůže být řeč. Fuksa byl v minulosti spojován s kontroverzním příbramským bossem Jaroslavem Starkou a dělal Kalouskovi náměstka na ministerstvu fi nancí.
Pavel Drobil (38) ODS, ministr životního prostředí
Oblíbenec Topolánka i Nečase je v byznysu i politice proslulý zejména vazbami na ostravského multimilionáře Daneše Zátorského. Spekuluje se, že právě Drobil pomohl Zátorskému k pohádkovému jmění.
Vít Bárta (36) VV, ministr dopravy
Josef Dobeš (46) VV, ministr školství
Dobeš je považován za silného hráče VV, tedy po Bártovi, »terminátor č. 2«. Vyškrtnutý kandidát Josef Horváth dokonce tvrdil, že šéf VV John je ve straně loutkou a musí se řídit tím, co mu nařídí právě nový ministr školství.
Jiří Besser (52) TOP 09, ministr kultury
Vstupu do KSČ prý dlouho odolával, a tak považuje za úspěch, že ho zlomili až v roce 1989. Je otázkou, jaký má přehled o kultuře. Podniká totiž v reklamě nebo stomatologii a baví ho hokej.
Kamil Jankovský (52) VV, ministr pro místní rozvoj
Stejně jako »stranický cestovatel« Besser byl už před VV členem ODA a donedávna SNK-ED. Má několik realitních fi rem. Straně dal sponzorský dar 5 milionů korun. Taková je cena za post ministra na méně důležitém ministerstvu?
Alexandr Vondra (48) ODS, ministr obrany
Vliv ve straně dříve odstrkovaného diplomata a režiséra českého předsednictví EU Vondry v ODS posiluje. I díky tomu, že se stal na kongresu místopředsedou strany, nakonec dostal post ministra obrany.
Jaromír Drábek (45) TOP 09, ministr práce a sociálních věcí
Dříve Nečasovo milované ministerstvo povede zástupce TOP 09. Dosud se bil spíš za druhou stranu – podnikatele – možná proto nebude mít slitování při zavádění nepopulárních reforem nemocenských nebo důchodů.
Martin Kocourek (43) ODS, ministr průmyslu a obchodu
V ODS byl dlouhodobým ekonomickým expertem, favoritem na zisk rezortu fi nancí. Jenže tady byla tlačenice… Nakonec ho strana stáhla, údajně kvůli zdravotním potížím, a nasadila ho na průmysl a obchod.
Jiří Pospíšil (34) ODS, ministr spravedlnosti
O návrat na rezort měl zájem dlouhodobě, už před kongresem ODS, ale moc šancí neměl. Po sjezdu, kde byl zvolen místopředsedou, jeho kredit stoupl. Spekuluje se, že se jeho působení obává zákulisní »justiční mafi e«.
Je mi líto, ale ten kdo volit nešel udělal také chybu... Protože když většina nepůjde volit a menšina zvolí likvidační komando s výraznou převahou hlasů, takže si budou moci dělat co se jim zamane, tak to bude vše ještě mnohem horší. Práve pro tu většinu. Rovnováha politických sil byla výrazně porušena ve prospěch těch, kteří se v devastaci státu již spolehlivě osvědčili a ve prospěch těch, kteří ještě nakradeno nemají...