Jana Bartošová: Trafikantkou z rozkazu ministra!

Trafikantkou z rozkazu ministra! Tak nějak se dostala k místu v oddělení poradců ministra obrany Martina Bartáka někdejší mluvčí vlády Mirka Topolánka a jeho bývalá poradkyně Jana Bartošová (38).
„O nástupu Bartošové rozhodl sám ministr. Je na ministerstvu zaměstnána na jeho intervenci,“ sdělil Blesku dobře informovaný zdroj. Nepřímo to připustila i mluvčí ministerstva Lucie Kubovičová: „Jmenovaná byla přímo oslovena. Na tyto pozice se nevypisuje výběrové řízení.“
Blesk narazil na podivné praktiky, když se snažil zjistit, za jakých okolností dostali na obraně práci kromě Bartošové i dva blízcí spolupracovníci lídra ODS Petra Nečase – Jiří Sezemský a Jana Nagyová (45). Také oni zakotvili v oddělení Bartákových poradců. Jejich zkušenosti s rezortem obrany přitom byly nulové – architekt Sezemský dříve dělal mluvčího ODS a poté ministerstva práce řízeného Nečasem.
Nagyová pracovala jako vedoucí kanceláře Nečasova úřadu a kromě nynější práce na obraně dělá Nečasovi poslaneckou asistentku. K místu jim tak podle všeho pomohlo to, že Bartáka nominovala na ministra právě ODS a on sám dělal dříve Nečasovi poradce. Nabírání zaměstnanců na úřady bez výběrového řízení je možné, protože chybí zákon o státní službě. „Pokud ale chceme mít průhlednou veřejnou správu, měla by být výběrová řízení samozřejmostí,“ uvedl David Ondračka z Transparency International.
Blesk oslovil namátkou i ministerstvo vnitra a fi nancí. „Výběrové řízení probíhá vždy,“ sdělil mluvčí fi nancí Ondřej Jakob. Podobné je to na vnitru. „Uzavření pracovního poměru s přímo osloveným uchazečem je naprostou výjimkou,“ uvedla mluvčí Jana Malíková. Zatímco mluvčí vnitra i financí odpověděli už za pár hodin, Kubovičová slíbila, že poskytne počty lidí přijatých bez výběrových řízení až v pondělí. Ani do včerejšího večera se to však nestalo.
Barták, Dalík a další gauneři, kteří se nabalovali na silně předražených státních zakázkách, jsou moc mladí, aby jejich zlodějiny bylo možné vysvětlit komunistickou ideologií. Barták, který byl dosazen na ministerstvo obrany Topolánkem. nedělal žádná výběrová řízení. To usnadňovalo odéesákovi Bartákovi dát "spřáteleným firmám" lukrativní kontrakty. Vždyť ceny za opancéřované terenní vozy Iveca nebo za Pandury několikanásobně převyšovaly ceny, za které si tyto zbraňové systémy pořizovaly jiné země. Barták zde poškodil Česko o miliardy korun. Statisíce korun, které jdou na platy Bartošové, Nagyové nebo Sezemskému jsou pouze směšnou částkou ve srovnání s velkými zlodějinami, ke kterým za Bartáka došlo na ministerstvu obrany.