Kdo vládne Praze? Primátor to není

Kdo ve skutečnosti vládne Praze?
Autor: Šimon Hradní, Eva Hofrichterová - 
30. 3. 2010
06:05

Na první pohled jednoduchá situace. Ředitel dopravního podniku (DP) Martin Dvořák nechce pumpovat peníze do prodělečného projektu Opencard. Náměstek primátora Milan Richter, který byl v posteli s kdejakou modelkou či miss, chce naopak založit dceřinou společnost. Ta by se starala o Opencard a finance by čerpala z DP.

A primátor Pavel Bém? Ten už do toho nemá moc co mluvit. Přišel o vliv v představenstvu DP, velké slovo nemá ani ve vedení města.

Za tím vším v pozadí stojí člověk, o kterém se málo ví a ještě méně se o něm mluví. Je nazýván šedou eminencí ODS a nejmocnějším mužem metropole. Jde o podnikatele, radního Prahy 10 a velice dobrého kamaráda náměstka Richtera Tomáše Hrdličku.

Kdo vládne Praze? Podívejte se na infografiku!

Prvním mužem Prahy je Hrdlička

„Dřív ovládal Prahu »kamarád z Blaníka« (Bémův kamarád, lobbista Roman Janoušek). Díky svému vlivu v ODS je nyní prvním mužem Prahy Hrdlička,“ řekl Blesku dobře informovaný zdroj.

Primátor Pavel Bém navíc v poslední době začíná ztrácet vliv. Začalo to tím, že z představenstva dopravního podniku rada odvolala jeho stoupence a teď je tam Richter a náměstek Rudolf Blažek. Předsedou představenstva je od včerejška Blažkův spojenec a 1. místopředseda ODS David Vodrážka.

Dvořák má omezené pravomoce

Posledním primátorovým mužem je ředitel DP Martin Dvořák. Jenže i tomu jde o krk. Představenstvo DP, které včera poprvé zasedalo v novém složení, mu výrazně omezilo pravomoce. Například už bez jejich souhlasu nesmí podepisovat smlouvy nad jeden milion korun. Podle informací Blesku chce rozdělování těchto peněz ovládat Hrdlička.Odvolání Dvořáka by mu pomohlo k definitivnímu upevnění vlivu v Praze a zbavil by se tak i lobbisty Janouška.

Minulé pondělí bez vědomí primátora z ničeho nic přibyl na program rady bod, který nadělil Technické správě komunikací 1,5 miliardy. Bém proti tomu protestoval, na truc se nezúčastnil úterní rady ani zasedání zastupitelstva.

Jedinou únikovou cestou pro něj se tak stala Poslanecká sněmovna. Jelikož je na volitelném místě pražské kandidátky ODS, má místo v dolní komoře celkem jisté. Co se primátorského křesla týče, tam už po komunálních volbách nebude mít šanci. Kvůli vlivu Hrdličky ho žádná rada do čela Prahy nezvolí!

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
1912 ( 31. března 2010 08:23 )

houbaxxl ( 30. března 2010 20:41 )

tady se neda snad ani diskutovat , vzdyt je to fraska prazskych ,,pumparu,, penez, proste podojit co nejvic tu kravu , kdyz mame kreslo, je to vsecko rvacka o penize a komu je dame vydelat, jednou mele tendle mlynar a za chvili zas druhej, ale porad ma kazdy malo. bud si tam udelate poradek , a nebo mam pocit ze vam brzo nekdo natluce nosa hosi, nekdo kdo bude chtit jeste vic penez. meli by jste se uskromnit trosku .Za prve je to hanba co tam provadite, a za druhy, dovedete obcany k tomu ze budou zadat prime volby zastupitelstva a zpruhledneni finnanci, nebo co kdybychom se nastvali a udelali na vas tunel a nezaplatili bychom dane, jelikoz by se podalo na stat trestni oznameni ze se v praze hromadne krade ?

1912 ( 30. března 2010 14:31 )

http://www.voltenevyvolene.cz/

1912 ( 30. března 2010 14:30 )

http://www.analyza.wz.cz/

simeon ( 30. března 2010 12:06 )

je smutné číst takovéhle reakce na jediný "kraj" který se netopí v dluzích a jediný umí udělat vyrovnaný rozpočet - a nejen to, dokonce něco málo starých dluhů zamáznout, což je v českých končinách takřka nadpozemský úkaz ... šulí to jako všichni ostatní, ale aspoň ne na dluh a táhnou naší ekonomiku, podporují svoje trvalé občany. To se na ostatních krajích/hejtmanstvích říct nedá, tam se bohužel jen šulí a vymlouvá že nejsou peníze. Ale že management stojí za většinou vyhozených (i zdarma) peněz, to se zase mlží a lže až se vysočina zelená

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa