Stávka nebude: Odboráři ji odvolali!

AKTUALIZOVÁNO: Celorepubliková stávka, kterou hrozili odboráři, ve čtvrtek nebude. Obdboroví předáci ji odvolali s tím, že nyní je práce na poslancích.
Za hlavní důvod odvolání stávky odbory uvedly středeční schválení novely zákona o dani z přidané hodnoty ve sněmovně.
Odboráři stávkou hrozili, pokud by bylo zachováno pro ně nevýhodné zdanění podnikových benefitů režijních jízdenek, závodního stravování či odborářských rekreací).
Odbory vyčkávají, prezident zákon nepodepíše
Odbory následně vyzvaly politiky k dokončení celého schvalovacího procesu k zákonu o DPH. Očekává se totiž, že novela narazí v Senátu, kde má většinu pravice. Také prezident Václav Klaus v úterý oznámil, že zákon nepodepíše.
Předseda ODS Mirek Topolánek rozhodnutí odborů uvítal. ODS podle něj ale svůj postoj nemění a nechce ani nadále podléhat "stávkovému vydírání". "Nikdo od nás nemůže očekávat, že změníme postoj při hlasování v Senátu. Doufám ale, že zrušením stávky končí tato darebná část Paroubkovy předvolební kampaně," nechal se slyšet Topolánek.
ODS a TOP 09, které mají v Senátu na rozdíl od sněmovny většinu, nehodlají tlaku odborářů vyhovět. Horní komora bude o návrhu jednat v pátek. Pokud Senát novelu odmítne, sněmovna normu dostane k novému projednání. Otázkou však je, kdy se tak stane.
"Budeme teď sledovat další vývoj v Senátu s tím, že máme zaručený příslib tří politických stran, že by případné veto Senátu v poslanecké sněmovně přehlasovali. Počítáme se ČSSD, KSČM a lidovci," řekl šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.
"Jsme schopni tu stávku opět zorganizovat velmi rychle. Termín jsme ale nestanovili, necháme legislativce pracovat," doplnil prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas.
Stávka je legální
"Český právní řád rozlišuje stávku konanou v rámci kolektivního vyjednávání a stávku k obraně ekonomických a sociálních zájmů pracovníků. Jiná stávka provázená přerušením práce ze strany zaměstnanců není legální," sdělila iDnes.cz Klára Valentová, specialistka na pracovní právo ze společnosti Ambruz & Dark.
V médiích se totiž několikrát spekulovalo o tom, zda odbory neporušují třídenní oznamovací povinnost.
"Stávka je legální. To, co zaznělo už dvakrát v České televizi, je omyl," řekl iDnes.cz předseda Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů Bořivoj Šubrt.
Stávky se kromě většiny obyvatel Česka obávaly i samotné dopravní podniky a obce, které v případě stávky byly nuceny zajistit náhradní a zřejmě dražší dopravu u soukromníků.
MHD se měla zastavit v Ostravě a Opavě
Na stávku se rozhodně připravovala města Ostrava a Opava. Plánovaly, že jejich MHD nevyjede.
Autobusy ani trolejbusy MHD by v době stávky nejezdily ani v Opavě. "Předpokládáme, že účast řidičů bude téměř stoprocentní," řekl ČTK šéf odborů Dopravního podniku Opava Miroslav Vaněk.
Praha se k přístupu ke stávce v podstatě nestihla ani vyjádřit. Než zveřejnili postup, stávka byla odvolána.
V Karlovarském kraji se chtěli připojit jen železničáři
V Karlovarském kraji plánovali zastavení provozu jen na železničních tratích provozovaných Českými drahami (ČD). Žádné další společnosti, ať provozují dopravu na dráze nebo autobusovou, se stávku neplánovaly.
V Ústeckém kraji chtěli kromě železničářů stávkovat také zaměstnanci dopravního podniku města Ústí nad Labem, kteří zajišťují městskou hromadnou dopravu.