Volby nebudou aneb všichni Topolánkovi komunisti

Jiří Paroubek, Mirek Topolánek  (Autor: Jiří Hadač, ABL)
Autor: ČTK, pes - 
15. září 2009
14:30

ČSSD oznámila, že nepodpoří návrh na rozpuštění Poslanecké sněmovny. Tím znemožnila uspořádání předčasných voleb. Volby budou až na jaře 2010!

Schůze Poslanecké sněmovny, během které měli poslanci hlasovat o jejím rozpuštění, skončila po několika minutách. Rozladění poslanci neschválili ani program schůze.

373363:gallery:trueNa pravděpodobně nejkratší schůzi Sněmovny splnil předseda ODS Mirek Topolánek svoje předsevzetí a vzdal se poslaneckého mandátu! "Sněmovna je plná komunistů, bývalých komunistů a postkomunistů," vysvětlil jednoduše Topolánek důvod svého odchodu ze Sněmovny.

Celou situaci způsobila ČSSD, která ráno prohlásila, že nepodpoří návrh na rozpuštění Sněmovny, aby mohly být vypsány předčasné volby ještě na podzim 2009.

387937:gallery:false

Premiér Jan Fischer prohlásil, že se o rozhodnutí ČSSD dověděl až z médií a že ho velice překvapilo. Řekl také, že bude chtít, aby byl potvrzen mandát jeho vlády, pokud poslanci chtějí, aby vedl zemi až do jarních voleb.


ČSSD podle Jiřího Paroubka zastavila svou předvolební kampaň. Paroubek dodal, že sociální demokraté vyzývají ostatní strany k jednání o státním rozpočtu na příští rok a chtějí o něm jednat i s vládou premiéra Jana Fischera.

Zeptejte se na rozhodnutí ČSSD nepodpořit rozpuštění Poslanecké sněmovny stínového ministra vnitra Františka Bublana (ČSSD). Ve čtvrtek 17. 9. 2009 v 11 hodin přijde na CHAT se čtenáři Blesk.cz.

ČSSD tak zlikvidovala dosavadní dohody mezi stranami, které poté, co na základě rozhodnutí Ústavního soudu padly předčasné volby 6. a 7. října, narychlo změnily ústavu a doufaly v předčasné volby na počátku listopadu.

Ostatní strany jsou v šoku
Rozhodnutí sociálních demokratů nehlasovat o rozpuštění Sněmovny představitele ostatních parlamentních stran překvapil. O dalším postupu před začátkem schůze jednali a nakonec krok ČSSD odsoudili. Přiklánějí se většinou k dřívějšímu než červnovému termínu voleb, rozhodnutí ČSSD ale situaci změnilo. Předseda ODS Mirek Topolánek řekl, že pokud Sněmovna neodhlasuje svoje rozpuštění, vzdá se svého poslaneckého mandátu. To také později udělal.

394842:gallery:false"Česká republika potřebuje nyní stabilní vládu více než kdy jindy a vláda Jana Fischera tuto odpovědnost musí převzít. Musíme schválit státní rozpočet, a k tomu potřebujeme fungující Poslaneckou sněmovnu. Musíme zachovat důvěru občanů ve fungující stát, v jeho instituce i představitele," uvedl Paroubek v prohlášení.

Poslanecká sněmovna by ke svému rozpuštění potřebovala tři pětiny poslaneckých hlasů. Z celkových 200 poslanců by to bylo 120. Hlasy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL na rozpuštění PS nestačily. Kromě ČSSD byla proti rozpuštění PS Strana zelených a KSČM oznámila, že se zdrží hlasování. Za těchto podmínek nemělo smysl o rozpuštění PS hlasovat.

Postup sociální demokracie je podle předsedy Paroubka rozhodnutím poslaneckého klubu, politického grémia ČSSD, souhlasili s ním prý i krajští hejtmani.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek vysvětlil, že k tomuto rozhodnutí sociální demokraté dospěli poté, co si přečetli stanovisko ústavního soudce Ústavního soudu Jana Musila, že nyní zvolený postup by po případných předčasných volbách ústavní stížností mohl zpochybnit každý volič.

-VOLBY 2009: Blesk.cz, váš volební průvodce-

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

smrk ( 21. září 2009 13:35 )

ty chachare jeden oficírskej, ty který pocházíš z rodiny komuisty, vystudoval jsi vojenskou školu, byl jsi na vysoké škole za komunistů - ty můžeš tak akorát držet tu svou nabubřelou tlamu - hejle jeden nenažranej ,ubohej !!!!!!!

gogo ( 19. září 2009 14:08 )

Masaryk se jistě v hrobě obrací. Ale ze zcela jiného důvodu...

gogo ( 19. září 2009 08:19 )

Finta tkví v tom, že TOP 09 se tváří (protože ji zatím nikdo nezná), že je to strana samostatná, odhodlaná spasit tuto zem. Která nebude tancovat jak OS píská. Opak je bohužel pravdou. A navíc ta šokující směšnost - dát do čela této "zázračné strany" Havlova kamaráda "knížete" Schwarzenberga, který se již tak ztrapnil a zprofanoval s Bursíkovo stranou a dalšími trapasy včetně Čunkiády a amerického radaru...

mjrbambas ( 17. září 2009 13:57 )

je videt ze jediny mirek nasel ustavne nejcistsi cestu jak dospep k volbym co nejdriv a to kdyby se vsichni darmozrouti z PS vzdali mandatu ,to nenapadlo ani toho nejchtrejsiho na hrade a o ciganovi si myslim sve a jen potvrdil ze ciganum se neda verit jen mi je lito tech ruzovych ovci co jdou za baranem s cernu hlavu a bobulu na licu, na druhou stranu si myslim ze nasi lidi by prezili i atomovy utok jak z vychodu tak i odvetu ze zapadu kdyz jsou schopni stravit vyplody techto klacku z poslanecke smenovny co jineho se da cekat kdyz se spoji cigan s komunistama a to mame 20 let od prevratu to se musi masaryk v hrobe obracet

gogo ( 16. září 2009 19:36 )

Když docházejí argumenty, tak se schylujeme v anonymitě jen k urážkám ? Ale že by jsi byl tak zbabělý to si o sobě nemyslíš, viď náš malý egoisto .... Ale že se Ti aspoň ulevilo.... A co že tu dnes panuje ? Dovol abych se smutně pousmál .... Jsi mimo mísu…. Probuď se…. Dobrou noc.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud