Číně je třeba děkovat, hřímá kvůli rouškám Zeman. A zmínil hysteriky
Ano, Číně je opravdu třeba děkovat. Tento vzkaz poslal prezident Miloš Zeman lidem v celém Česku. Podle něj je v současné chvíli extrémně složité zajistit dodávky zdravotnického materiálu a Čína jako jediná je ochotná. Navíc naše dobré vztahy, které s ní máme, zajistily, že jsme přeskočili čekací listinu a roušky získali již nyní. Zeman o vztahu s Čínou mluvil v pořadu S prezidentem v Lánech na Blesk.cz.
„Máme děkovat právě za tu dodávku,“ reagoval Zeman na dotaz, za co by Češi měli být vděční největšímu komunistickému národu světa. „Čína byla jediná země schopná poskytnout ochranné pomůcky. Na její čekací listině bylo 80 zemí,“ uvedl prezident a odhalil: „Jsem informován, že díky našim dobrým vztahům – až na primátora Hřiba (primátor Prahy Zdeněk Hřib, pozn. red.) a další antičínské hysteriky – jsme dostali přednostní pořadí.“
Podle něj si nemůže vybírat, protože jiná země roušky a respirátory nenabídla. „Jsou země, které vývoz zdravotnického materiálu zakázaly,“ říká Zeman. Nápomocné nám podle něj nebyly ani evropské státy. „Ono to s tou evropskou solidaritou není tak horké,“ míní prezident.
Že by byl čínský zdravotnický materiál nekvalitní, Zeman odmítá. Komentoval tak fotografii roušky, která vypadá, jako když je vytvořená z tenkého papírového kapesníku. „Chyby samozřejmě mohou existovat,“ řekl s tím, že tento příklad je doslova jeden z milionů a milionů. Upozorňovat na jednu nekvalitní roušku podle něj nelze.
Zeman také okomentoval vyjádření elitního advokáta Aleše Rozehnala. Ten pro server HlídacíPes řekl, že Čína svým jednáním – nákaza pochází od ní, navíc dost možná o ní dlouho lhala – porušila mezinárodní právo, měla by tak platit všechny vzniklé ekonomické škody. „Vzkázal bych, aby si dal studenou sprchu, šel si lehnout a vyspal se z toho,“ řekl Zeman.
Možný reálný počet obětí v Číně? 21 milionů
Kritici hlavy státu upozorňovali zejména na poslední proslov prezidenta Zemana směrem k národu, který pronesl na FTV Prima. Nepoděkoval v něm totiž zdravotníkům, kteří každý den nasazují své životy, ale právě Číně. Přitom kvalita ochranných pomůcek, které země do Evropy poslala, není podle některých názorů dostačující.
„Rozhodli jsme se, že žádný z této dodávky nebudeme používat,“ uvedl dokonce nizozemský zdravotnický resort s tím, že získané čínské respirátory nechrání tolik, kolik by měly. Tamní testy údajně prokázaly, že respirátory FFP2 nefiltrují dostatečně. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale za respirátory z Číny stojí, podle něj jsou atestované.
Možné lhaní Číny, mimo jiné o počtu obětí, je rovněž žhavým tématem. Stále častěji se totiž diskutuje o tom, že během posledních týdnů v Číně přestalo být najednou aktivních 21 milionů telefonních čísel. To je podle expertů velmi nezvyklé, jelikož Číňani přes mobily dělají prakticky vše, navíc jejich čísla jsou vázáné k jejich občanským průkazům. Podle komentátora Tang Jingyuana to může znamenat, že reálný počet obětí koronaviru v Číně je právě tento. Jingyuan to sdělil pro server The Epoch Times. Země oficiálně uvádí něco málo přes 3300 smrtí.
Je fakt,že na čem teď bude made in China,nekupujeme