Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Číně je třeba děkovat, hřímá kvůli rouškám Zeman. A zmínil hysteriky

Video se připravuje ...
Autor: Markéta Mikešová - 
5. dubna 2020
12:50

Ano, Číně je opravdu třeba děkovat. Tento vzkaz poslal prezident Miloš Zeman lidem v celém Česku. Podle něj je v současné chvíli extrémně složité zajistit dodávky zdravotnického materiálu a Čína jako jediná je ochotná. Navíc naše dobré vztahy, které s ní máme, zajistily, že jsme přeskočili čekací listinu a roušky získali již nyní. Zeman o vztahu s Čínou mluvil v pořadu S prezidentem v Lánech na Blesk.cz.

„Máme děkovat právě za tu dodávku,“ reagoval Zeman na dotaz, za co by Češi měli být vděční největšímu komunistickému národu světa. „Čína byla jediná země schopná poskytnout ochranné pomůcky. Na její čekací listině bylo 80 zemí,“ uvedl prezident a odhalil: „Jsem informován, že díky našim dobrým vztahům až na primátora Hřiba (primátor Prahy Zdeněk Hřib, pozn. red.) a další antičínské hysteriky – jsme dostali přednostní pořadí.“

Podle něj si nemůže vybírat, protože jiná země roušky a respirátory nenabídla. „Jsou země, které vývoz zdravotnického materiálu zakázaly,“ říká Zeman. Nápomocné nám podle něj nebyly ani evropské státy. „Ono to s tou evropskou solidaritou není tak horké,“ míní prezident.

Že by byl čínský zdravotnický materiál nekvalitní, Zeman odmítá. Komentoval tak fotografii roušky, která vypadá, jako když je vytvořená z tenkého papírového kapesníku. „Chyby samozřejmě mohou existovat,“ řekl s tím, že tento příklad je doslova jeden z milionů a milionů. Upozorňovat na jednu nekvalitní roušku podle něj nelze.

Zeman také okomentoval vyjádření elitního advokáta Aleše Rozehnala. Ten pro server HlídacíPes řekl, že Čína svým jednáním – nákaza pochází od ní, navíc dost možná o ní dlouho lhala – porušila mezinárodní právo, měla by tak platit všechny vzniklé ekonomické škody. „Vzkázal bych, aby si dal studenou sprchu, šel si lehnout a vyspal se z toho,“ řekl Zeman.

Možný reálný počet obětí v Číně? 21 milionů

Kritici hlavy státu upozorňovali zejména na poslední proslov prezidenta Zemana směrem k národu, který pronesl na FTV Prima. Nepoděkoval v něm totiž zdravotníkům, kteří každý den nasazují své životy, ale právě Číně. Přitom kvalita ochranných pomůcek, které země do Evropy poslala, není podle některých názorů dostačující.

„Rozhodli jsme se, že žádný z této dodávky nebudeme používat,“ uvedl dokonce nizozemský zdravotnický resort s tím, že získané čínské respirátory nechrání tolik, kolik by měly. Tamní testy údajně prokázaly, že respirátory FFP2 nefiltrují dostatečně. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale za respirátory z Číny stojí, podle něj jsou atestované.

Možné lhaní Číny, mimo jiné o počtu obětí, je rovněž žhavým tématem. Stále častěji se totiž diskutuje o tom, že během posledních týdnů v Číně přestalo být najednou aktivních 21 milionů telefonních čísel. To je podle expertů velmi nezvyklé, jelikož Číňani přes mobily dělají prakticky vše, navíc jejich čísla jsou vázáné k jejich občanským průkazům. Podle komentátora Tang Jingyuana to může znamenat, že reálný počet obětí koronaviru v Číně je právě tento. Jingyuan to sdělil pro server The Epoch Times. Země oficiálně uvádí něco málo přes 3300 smrtí.

Video  Celý záznam pořadu S prezidentem v Lánech: O koronaviru, zdraví a vládních opatření  - Redakce Blesk
Video se připravuje ...

Maximilian ( 5. dubna 2020 19:33 )

Je fakt,že na čem teď bude made in China,nekupujeme

Maximilian ( 5. dubna 2020 19:29 )

Děkujeme Číně za koronavir,děkujeme Číně za trvalé vadné výrobky,děkujeme Číně ,že nedodržuje hygienu a jsme v téhle nádherné době,děkujeme Číně za velké počty mrtvol, děkujeme Číně za poškozené zdraví, díky Cest,s Čínou na věčné časy a nikdy jinak,to už tu jednou bylo .Je to také země,kde zítra znamená včera?

lapak ( 5. dubna 2020 16:23 )

já su tak hrdý na nejlepšího prezidenta od špinavého převratu havla falešné demokracie pro křiváky,tuneláře kamarády!

frantacizek ( 5. dubna 2020 16:12 )

to jen Milouš se snaží objevit další hedvábnou "stezku", každému je jasné, že zavírat hranice měli jeho soudruzi v Číně, žádná parabola na EU tady nefunguje, ta už jen hasila požár a i kdyby včas zavřeli, tak by to bylo stejně pozdě.. včas by to bylo v místě vzniku té epidemie tehdy ještě..

frantacizek ( 5. dubna 2020 16:08 )

ale investic do malých a středních firem, velké, úspěšné jistě zasanují banky, budou tam cítit příležitost, to vůbec neřešte, ani v manipulacích podpory svých oblíbených místních oligarchů.. ještě s vazbami případně na Čínu.. to bude taky intelektuální úkol, na jehož splnění jsem u vás zvědav..přitom je to každému jasné

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa