Jaro překonává staré rekordy: Takové teplo nebylo už dlouho

Jaro je tady a teplé počasí láká k venkovním aktivitám: Procházkám, ale i projížďkám na kole či bruslích
Autor: Jaroslav Šimáček, ČTK - 
16. března 2012
16:22

Velmi teplé jarní počasí panuje dnes na většině míst republiky. V řadě měst padly již teplotní rekordy, mnohdy i velmi staré, pamatující ještě Rakousko-Uhersko, císaře pána a jeho rodinu. Astronomické jaro sice začíná až příští týden jarní rovnodenností, to meteorologické je však již v plném proudu.

"Březen za kamna vlezem, duben, ještě tam budem," tvrdí známé lidové přísloví, ale tentokrát neplatí. Alespoň prozatím. Druhá polovina března odstartovala slunečně, sychravé počasí ze začátku týdne je pryč.

Postupné oteplování přineslo na řadě míst teploty zdárně atakující hranici 20°C. A také četné denní teplotní rekordy - hned na 44 místech! Ten nejstarší padl v Příbrami, kde v roce 1899, ještě za vlády císaře Františka Josefa I., naměřili 15,1°C.

Nejvyšší dnešní teplotu, 22,1 °C, meteorologové zaznamenali v Českém Krumlově, kde byl o celých pět stupňů překonán rekord z roku 1991.

Teplo bylo i v Plzni-Bolevci, zdejší meteorologická stanice naměřila 21,6°C. Přes dvacet stupňů se přehouply teploty i v Českých Budějovicích, Husinci, Kašperských Horách, Praze-Libuši nebo Vyšším Brodě. Historická maxima budou překonána nejspíš i během soboty.

Teplé počasí láká k venkovním aktivitám

Astronomické jaro sice začíná až 20.3. jarní rovnodenností (a končí 21.6. letním slunovratem), teploty jsou však zatím nadprůměrné. Koncem víkendu však opět přijde ochlazení.

O důvod víc si slunečné víkendové počasí pořádně užít. Do "terénu" se proto chystají cyklisté, je na čase oprášit i kolečkové brusle. A nebo vyrazit alespoň na příjemnou jarní procházku.

Se sezonou se pak pomalu loučí příznivci zimních sportů, sníh bude na horách o víkendu i nadále odtávat. V provozu však ještě několik posledních středisek napříč Českem zůstává.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud