Prázdniny zakončí tropické teploty!

Autor: Jindřich Bíč, evakk - 
21. srpna 2011
12:24

Konečně se vrací léto. To hlásaly předpovědi počasí minulý týden a všichni se těšili na víkend, až se budou opalovat někde u vody. Minulá sobota ani začátek neděle však vůbec teplé nebyly. Plavky i sluneční brýle jsme mohli nechat doma. Jak to ale bude vypadat posledních 10 dní léta? Bude si s námi letní počasí stále hrát hru na schovávanou, nebo se konečně ukáže v celé své kráse?

Podle meteoroložky Dagmar Honsové bychom se měli dočkat nejteplejších dnů letošního léta. Teplé jižní proudění vzduchu by mělo do Česka přinést až tropické teploty. Jak si ale vysvětlit letošní proměnlivost počasí – jeden den je tropické horko a další je pod mrakem a chladno? Na otázku, proč tomu tak je, Honsová odpovídá: „Proměnlivost letošního letního počasí má na svědomí rychlé střídání přechodů tlakových níží a následné rozšíření výběžků vyššího tlaku vzduchu.“

Počítejme s teplem

I když by se mohlo zdát, že meteorologové věští počasí z křišťálové koule, není tomu tak. „Předpovědi vychází z výstupů a porovnání numerologických modelů, které se na základě dat z balonových sond, radarů, družic a meteorologických stanic snaží popsat budoucí stav atmosféry,“ vysvětluje Honsová, která tvrdí, že prognózy jsou na posledních deset dní opravdu příznivé.

Foto: 

Minulý srpen na horách sněžilo

Ohlédneme-li se do historie a zaměříme-li se na 21. srpna v minulých letech, zjistíme, že nejteplejší 21. srpen byl v roce 1943. Odpolední teploty za jasné oblohy šplhaly až k 35 °C. Oproti tomu nejchladněji bylo jen o šest let později, v roce 1949. Odpolední teploty dosáhly na pouhých 15 °C a minulý rok ke konci srpna na vrcholcích hor dokonce sněžilo. Letošní dny nás však nabijí energií.

husqarnowicz ( 22. srpna 2011 19:29 )

Konečně slabounký náznak léta.Bohužel jen na pár dní.

fenmetrak ( 21. srpna 2011 12:59 )

Mě je to celkem u ***e

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud