Frýdlantsko pod vodou, v Praze spadla zeď

Autor: ČTK, mivr, ljš, rvs, mit - 
21. července 2011
22:41

AKTUALIZOVÁNO: Řeky v celé České republice a zejména na severu, jihozápadě a ve středu Čech kvůli vytrvalému dešti opět děsí ty, co žijí v jejich blízkosti.  Některé toky už se vylily ze svých koryt a zaplavují města a vesnice. Voda škodila i v Praze, kde se v Podolí zřítila zeď domu. Nejhorší situace je ale na Frýdlantsku. Pršet bude podle odborníků i v pátek.

V pražském Podolí se kvůli silným dešťům ve čtvrtek kolem osmé hodiny večer zřítil asi dvacetimetrový kus zdi. Situaci pomáhali řešit hasiči, na místo dorazil i městský statik a energetici. Na zachovalé části zdi jsou jasně patrné vypoukliny a hrozí další zřícení!

Deště dělaly včera problémy i v Praze. V ulici U podolského sanatoria spadlo večer asi dvacet metrů zdi, vedoucí podél běžně používané cesty. Důvodem zřícení zdi je podle všeho podmáčená půda po extrémních deštích.

„Byla to strašná rána. Už nějakou chvíli to vypadalo, že to může spadnout. Na místě jsou všude boule, může to kdykoliv spadnout znovu,“ řekl Blesku přímo na místě muž, který bydlí asi dvacet metrů od zdi. Právě on na místo zavolal hasiče.

Ti až do pozdních večerních hodin zasahovali na místě a do blízkosti zdi kvůli nebez-pečí nikoho nevpouštěli. Již předtím přijeli situaci řešit energetici a na místo dorazil i městský statik.

Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu se vydatný déšť vyskytne ve čtvrtek a v noci na pátek na Děčínsku, Liberecku, ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V nižších polohách může spadnout 20 až 40 mm za 24 hodin. Nejvíce pršet bude v horských oblastech na severu a východě republiky a to od Lužických hor až po Bílé Karpaty. Během 24 hodin se zde očekává 30 až 50 mm srážek, v Jizerských horách ojediněle kolem 70 mm.

Jak jsou na tom jednotlivé kraje

V Plzeňském a Středočeském kraji se situace pozvolna uklidňuje. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek upozornil, že vydatné srážky potrvají až do pátečního poledne.

Stav ohrožení byl odpoledne v Libereckém kraji už na pěti řekách, po Smědé, Jeřici, Kamenici a Jizeře překročila úroveň třetího povodňového stupně také Řasnice ve Frýdlantu. Na Lužické Nise stále platí druhý povodňový stupeň. V kraji za posledních 24 hodin napršelo na některých místech v Jizerských horách i více než 130 milimetrů. Podle ČHMÚ by řeky měly i nadále stoupak, na Smědé se udrží třetí povodňový stupeň až do pátečného dopoledne. Rychle stoupat bude i horní tok Jizery, kde se předpokokládá během noci rovněž překročení 3. stupně povodňové aktivity.

Nejhorší je situace na Frýdlantsku, kde voda zaplavila komunikace ve Višňové, Frýdlantu a Raspenavě. Obec Višňová ohrožená vodou z řeky Smědé je nyní prakticky nedostupná. V obci, která při loňských záplavách patřila k nejhůře postiženým místům, kvůli stoupající řece už preventivně evakuovali dvě rodiny s dětmi. "Ještě ve středu bylo v řece 12 centimetrů vody, teď je tam 286 centimetrů a stále stoupá," popsala odpoledne situaci starostka Vladimíra Erbanová.

Hasiči ve čtvrtek odčerpávali vodu z řady objektů a ve Světlé pod Ještědem, Janově nad Nisou nebo Plavech pomáhali odstranit popadané stromy, které blokovaly silnice. Do stromu, který se kvůli podmáčené zemině skácel na koleje, najel na Jablonecku vlak a hasiči pomáhali z vozu přes řeku Mohelku dostat 23 cestujících. Na některých místech už lidé chrání objekty pomocí pytlů s pískem nebo kopou strouhy.

Vydatné deště zvedly také hladiny některých řek v Plzeňském kraji. Po rychlém vzestupu se ale hladiny většinou postupně uklidňují. Na třetím povodňovém stupni byla kolem 16:00 Úslava v Plzni-Koterově a Klabava na odtoku z klabavské nádrže. Tento stupeň se zde dá očekávat až do pátečního dopoledne. Hasiči zasahovali například v obci Radnice na Rokycansku, kde u potoka stavěli hráze z pytlů s pískem, nebo ve Starém Plzenci na Plzeňsku, kde voda zaplavila garáž a dům. Ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku naplavená hlína a bláto zatarasily silnici.

Ve Středočeském kraji platil třetí povodňový stupeň na řece Skalici, na Litavce byl vyhlášen druhý stupeň. Hladina obou toků však přes den postupně klesala a nebezpečí bylo odvoláno. Nejnižší povodňový stupeň byl odpoledne vyhlášen ve Žlebech na řece Doubravě a podle meteorologů by se na druhý stupeň mohla ještě rozvodnit Jizera. V noci potok Chumava částečně zatopil domov pro seniory v Hostomicích na Berounsku a kvůli silnému podmáčení se zřítila část budovy v Kounově na Rakovnicku.

Zejména kvůli popadaným stromům byly problémy na několika tratích na Berounsku a v okolí Prahy. Na Vysočině byla přerušena doprava na trati Brno - Kolín a až do odpoledne nejezdily vlaky na podemleté trati mezi Zadní Třebaní a Lochovicemi na Berounsku.

Kvůli velké vodě hasiči evakuovali dětské tábory u Rožmitálu pod Tremšínem, na Rokycansku a v Hutích na Příbramsku. Nepříznivé počasí postihlo také Polsko. Silné bouře si vyžádaly jeden lidský život a pět lidí bylo zraněno.

V Lichkově na Orlickoústecku překročila ve čtvrtek večer Tichá Orlice první, nejnižší, povodňový stupeň. Rychlý vzestup hladiny má podle údajů státního podniku Povodí Labe rovněž Novohradka a některé další toky, zatím však nikde nepřesáhly běžný stav. Deště a vítr dnes častěji zaměstnávaly hasiče.

"Za dnešek jsme měli 18 výjezdů na odstraňování spadlých stromů a čtyři čerpání vody ze sklepů a suterénu," řekla pracovnice operačního střediska krajských hasičů. V chatařské kolonii bylo rovněž nutné přivolat pomoc na vyproštění sanitního vozu zapadlého do bahna.

Srážková činnost na severní Moravě vyvolá vzestupy zejména hladin toků odvodňujících oblast Jeseníků. V povodí horní Moravy a Bělé nelze přitom vyloučit dosažení 1. až 2. stupně povodňové aktivity.

Na ostatních tocích v ČR zasažených výraznějšími srážkami nelze vyloučit dosažení 1. stupně povodňové aktivity.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi