Neodklízí se sníh: Maminky mají domácí vězení!

Autor: Josef Šťastna, Kjaj - 
17. prosince 2010
14:09

Sníh netrápí jen motoristy, ale pořádně zavařil i obyčejným chodcům. Tuny sněhu v městech nikdo neuklízí a cesta po chodníku je pro vozíčkáře nebo maminky s kočárkem utrpením. Pokud tedy není rovnou naprosto nereálná. "Je to hrozné. Cesty nejsou vůbec přizpůsobené jízdě s kočárkem," potvrdila Blesk.cz maminka Monika z Prahy.

"Projet některá místa s kočárkem prostě nejde. A ven jít musíte, nemůžete přeci celou zimu sedět doma. Tam, kde byl kdysi přechod, je nyní půlmetrová zmrzlá krusta, dva metry široké chodníky se proměnily v ledové koryto široké třicet centimetrů. Jak to řeším? Jedu po silnici, je to sice strašně moc nebezpečné, ale žádnou jinou šanci prostě nemám," popsala pro Blesk.cz své zážitky z pražského sídliště Petřiny mladá maminka Veronika.

Nejvíc zarážející je, že nejde o zážitky ze zapadlé horské vísky, ale o každodenní realitu v hlavním městě. Prostě pokud nejste zcela zdraví a fyzicky zdatní, pak chůze po neuklizeném chodníků připomíná cestu Grónskem. A žádný normálně uvažující vozíčkář, člověk o berlích nebo matka s kočárkem by přece do Grónska nejeli, že?

Kdo za to může?

Chodníky nikdy nebyly v tak katastrofálním stavu, jako letos. Na koho nadávat? Na majitele přilehlých domů, nebo na majitele chodníků - tedy obec? Za úklid chodníku je podle novely, kterou vymyslel senátor a teplický starosta Jaroslav Kubera, zodpovědná obec. Vlastníci přilehlých nemovitostí tedy sníh na chodníku neřeší. Mají na to právo. Bohužel na to kašle i město a tvrdí, že na úklid prostě nejsou peníze.

Praha třeba argumentuje tím, že pokud by měly být všechny chodníky čisté, musí na tom makat více než 6 000 pracovníků, což spolkne asi 1,5 miliardy korun. Pro obce je pak výhodnější a levnější odškodnit jednotlivce za zlomenou nohu, nebo naražený loket...

Slušností je uklízet

Sám Kubera považuje celý problém za přitažený za vlasy. Podle něj je logické, že v zimě padá sníh a je slušné, když si ho lidé před svým prahem zametou. Tak se ale řeší situace na vesnici nebo na maloměstě. Ve velkých městech je to složitější. Majitelé domů často ani v České republice nepobývají a je naivní si myslet, že když tu jsou, popadnou lopaty a shrnovadla a jdou rychle na věc. Navíc to ani není jejich starost, ale na triku to má přeci obec.

Co vy na to?

Obyčejní lidé se tedy nachází v začarovaném kruhu a mají jen málo možností. Jednou z nich je sedět doma na zadku a nikam nechodit a tou druhou možností je využit lyže nebo sněžnice - tak jako to dělají lidé v Grónsku.

KDO ZA TO MŮŽE? PIŠTE SVÉ NÁZORY DO DISKUZE A POSÍLEJTE FOTOGRAFIE Z VAŠEHO DOMOVA, UKAŽTE, JAK BOJUJETE SE SNĚHEM VY. PIŠTE NA TIP@BLESK.CZ

blue25 ( 19. prosince 2010 18:22 )

Jsem z vesnice a tady nám žádné TSK nejezdí. Sníh si okolo domů uklízíme sami, silnice projede obec. Příjde nám to naprosto normální.

bobina ( 18. prosince 2010 15:40 )

Stačí pořídit si sáňky a je to v poho! Se sáňkami sice dnes nevjedete do supermarketu,ale většina rodin má auto a nákup se dá pořídit také mnoha způsoby! Já ve sněhu nevidím žádný problém. Jediný problém mají staří a nemocní lidé!

olesja ( 18. prosince 2010 11:47 )

se nejezdí s kočárkem, ale se sáňkami.

rejpalnik ( 18. prosince 2010 11:04 )

Myslím, že článek není o současných trendech mladých rodin-ale o úklidu komunikací. Zkuste s Vaším dřívějším kočárkem (nyní si tam dejte třeba pytel brambor) projet po sídlišti. Po chodníku jakž takž-ale pokud budete chtít se dostat na druhou stranu ulice (po značeném přechodu pro chodce)-tak narazíte. TSK projedou po chodníku s posypem a zdviženou radlicí, případně tak-že sníh nahrnou ku straně a tím zabarikádují přechod. Jediná pomoc-kočárek mít povinně vybaven v této době i lopatou na odhazování sněhu.

blue25 ( 18. prosince 2010 00:15 )

Nezlobte se na mně, ale hanba by mě fackovala, kdybych chodník před domem nechala zasypaný sněhem. Hold jsem asi stará škola.

Zobrazit celou diskusi