„Dva roky jsem se styděl o tom mluvit, ale když jsem v Blesku četl o vydírání na předváděčských akcích, tak jsem za vámi přišel,“ řekl pan Luboš.

V lednu 2011 si spolu s manželkou objednal u cestovní kanceláře Beck Reisen pětidenní zájezd do Salzburgu. „Jsem fanda do militárií, a tak jsem chtěl vidět Hitlerovo Orlí hnízdo, které je poblíž,“ vysvětlil. „Byla to fakultativní část zájezdu. Hlavní byl Salzburg a prezentace výrobků firmy Beck.“

Soutěž o skútr

Pětidenní cesta Lubošovi Ž. pořádně zhořkla. V hotelu Seimler Keller u Salzburgu se při prezentaci společnosti Beck mělo soutěžit i o skútr Kentoya. Ovšem ještě před tím bylo nutné si zakoupit čajník za 40 euro. Manželé Ž. to udělali, ale poté, co pan Luboš k manželce cosi prohodil, vykázal je Petr Volf, hlavní »prezentátor«, ze sálu.

„Šli jsme, a asistent Miroslav Vochůrek, který seděl u dveří, nám po našem naléhání těch 40 euro vrátil. Ale pak do mě strčil a když jsem se ohradil, uchopil mě oběma rukama za mé paže a se slovy „Zmiz ty šmejde“ mnou hodil na protější zeď chodby,“ líčí subtilní starší pán.

Zranění

Bez pomoci manželky nebyl schopen vstát. Udeřil se do hlavy, zmrtvělo mu rameno a pravá ruka, oteklo ucho. Bolest byla tak velká, že pan Luboš přiměl delegátku CK Beck Reisen Romanu Kovaříkovou aby s ním 24. května šla na úrazové oddělení nemocnice ve Schwarzbachu. Nález tamního lékař hovoří o výrazných zhmožděninách, otocích a omezené hybnosti pravé paže a krku.

„Zbytek zájezdu jsem byl na prášcích, bolel mě každý pohyb a cestu autobusem domů jsem protrpěl,“ vzpomíná pan Luboš.

Video
délka: 01:50.03

Rozhovor s napadeným důchodcem Pavel Schuster, Petr Soukup

Stížnosti

Po návratu navštívil svého lékaře, který diagnózu rakouského kolegy potvrdil a zahájil rehabilitaci.

Luboš Ž. napsal dopisy na všechny adresy společnosti Beck, obrátil se 18.července 2011 i na jednatelku společnosti Beck – International s.r.o. Hanu Humlovou do Mělníka. Podrobně popsal, k čemu došlo. A odpověď?

„Prezentační akce naší firmy provádí externí obchodní zástupci, kteří nejsou našimi zaměstnanci. Vámi uváděný pan Miroslav Vochůrek pro naši společnost nepracoval, ani s naší firmou nespolupracoval…. Finanční náhradě za Vámi uváděné napadení nelze vyhovět.“

A tečka, konec.

Strach

Útok na pana Luboše i to, že byl zraněn, viděla řada lidí. Tři z nich to na jeho žádost písemně potvrdili, ale pak své podpisy odvolali. „Bojí se,“ omlouvá je napadený muž. „Nechtějí dopadnout jako já, vždyť ten chlap mě mohl klidně i zabít.“

Luboš Ž. netají, že strach měl i on a že svojí návštěvu v Blesku dlouho zvažoval.

„Ale něco se s tím udělat musí, tohle si přece nikdo nemůže nechat líbit,“ tvrdí dopáleně. „Oni se strachem lidí počítají, ale to už musí skončit!“

Napište nám to!

Petice proti šmejdům

Připojte svůj podpis k Petici proti šmejdům, jejímž smyslem je zvýšení ochrany seniorů při nekalém předváděcím a podomním prodeji. Petiční archy lze stáhnout na stránkách www.peticeprotismejdum.cz, www.blesk.cz a vyplněné zaslat do redakce na adresu:

Deník Blesk
"proti šmejdům"
Komunardů 1584/42
170 00  Praha 7

V sídle redakce můžete petici podepsat nonstop.

Fotogalerie
6 fotografií