Občanský zákoník o nájemnících: Psovi štěkat nezakážete. Kvůli němu vás z bytu nevyhodí

Pokud si pronajímáte byt nebo dům, pečlivě si pročtěte nájemní smlouvu, ať nejste později překvapeni.
Pokud si pronajímáte byt nebo dům, pečlivě si pročtěte nájemní smlouvu, ať nejste později překvapeni.  (Autor: scom)
Autor: red - 
12. března 2014
05:00

V pondělí vyšel další průvodce občanským zákoníkem na téma nájemníci. Včera na konkrétní dotazy odpovídal čtenářům Blesku právník Roman Moussawi. Vybíráme pro vás ty nejzajímavější.

Pronajímatelka mě donutila podepsat nájemní smlouvu, ve které mě nepřiměřeně penalizuje za opožděnou platbu. Penále je vyšší než sám nájem. Má na to právo? (Martina)

Napsat si tam mohla pronajímatelka, co chtěla, ale nevymůže to. Nový občanský zákoník na takové ujednání jednoduše pohlíží tak, jako by to tam vůbec nebylo napsáno, prostě se k tomu slovy zákona nepřihlíží. Takže se jen usmějte, poděkujte, případně se omluvte, ale určitě to neplaťte. Pronajímatelka nic nezmůže. Přesto se přimlouvám, hraďte nájem včas.

Mám pronajmutí se zařízením (lednice, televize, pračka atd.) a chci ho dál pronajmout jedné romské rodině. Má majitel právo mi dát za to výpověď či mě sankcionovat? (Pavel)

Bez souhlasu pronajímatele nemůžete pronajmout byt. Pokud byste však v bytě s jakoukoliv jinou rodinou bydlel, tak byste souhlas nepotřeboval. Je dále třeba upozornit, že pokud byste se rozhodl do bytu, kde bydlíte, nastěhovat další rodinu, tak bez ohledu na smlouvu má dle NOZ pronajímatel právo požadovat, aby v bytě bydlel jen takový počet osob, aby bydlení umožnilo pohodlné a hygienické podmínky pro všechny osoby. Bydlím na vesnici, nájem platím majiteli.

Chtěla bych vědět, kdo musí platit služby za odpady. Já, nebo majitel? (Marie)

Odpady je povinen zajistit pronajímatel, takže máte (dalo by se říct) právo na to, mít kam vyhodit smetí. Ale vy jste zase povinna pronajímateli hradit nájem a dohodnuté zálohy za služby, takže to nakonec vlastně stejně zaplatíte vy.

Bydlím v pronajatém bytě, kde každý rok platím revizi plynového kotle. Musím to platit já, nebo by to měl uhradit majitel? (Radek)

Revizi musí hradit nájemce.

Dokdy mi je povinen pronajímatel po končení nájmu vrátit kauci? (Ilona)

Nový občanský zákoník stanoví, že je pronajímatel povinen vám kauci vrátit »při skončení nájmu«. Takže v podstatě hned, co skončí nájem, můžete pronajímatele k vrácení kauce vyzvat. Vaše nedočkavost bude v tomto případě oprávněná.

Opakovaně se nám doma objevuje plíseň na zdech. Likvidujeme ji všemi dostupnými prostředky, ale bezúspěšně. Máme nárok požadovat slevu na nájmu? (Eva)

Pokud je v bytě plíseň, tak máte především právo na to, aby ji odstranil na své náklady pronajímatel. Napište pronajímateli a oznamte mu výskyt plísně a urgujte jej, ať to rychle dá do pořádku, je to jeho povinnost. Pokud byste tedy bydleli v bytě s plísní, tak pak by připadala v úvahu i sleva na nájemném.

Mám psa, který štěká, a sousedy to obtěžuje. Může mě majitel vystěhovat? (Michaela)

Majitel si bude muset na štěkot vašeho psa zvyknout, vystěhovat vás nemůže. Pokud byste v bytě chovala krokodýla, tak by to byl problém, ale se psem nic neudělá.


V naší soutěži může váš pes štěkat až do aleluja! Natočte ho na video a pošlete nám! Do soutěže NejPes 2014 ho můžete přihlásit do 2. dubna 12. hodiny. Ovšem čím dříve, tím lépe. Hrajeme o hodnotné ceny! Více na webu soutěže NejPes 2014 ZDE.


Platím za pronájem bytu 7000Kč a za služby 3500Kč tak, jak je uvedeno ve smlouvě. Ale nikde není uvedeno, kdo hradí fond oprav… (Michala)

Pokud platíte částku, kterou jste si sjednali ve smlouvě, tak bych se existencí fondu oprav netrápil. Třeba žádný není.

Nájemník, který se odstěhoval z našeho bytu, nechal větší část svého majetku v bytě. Jak máme postupovat, když ani po třech výzvách si své věci nebyl schopen odvézt?

Pokud jste nájemníka třikrát upomínali, aby si věci odvezl, a on to neučinil, tak bych věci sbalil a na jeho náklad je uschoval. Vynaloženou částku bych pak po něm vymáhal soudní cestou.

Bydlím ve svém bytě s přítelem. Kdyby se mi něco stalo, bude mít přítel nějaký nárok na byt? Je zde trvale hlášený a jde o družstevní byt s možností převodu do osobního vlastnictví. (Hanka)

Obecně nárok mít nebude, ale dalo by se to vyřešit například přes závěť. Tak byste mohla pro případ, že se vám něco stane, přítele »zajistit«.

hejhej ( 29. března 2014 13:45 )

NOZ je asi ve všech směrech paskvil. Nechat štěkat psa celé hodiny v bytě je bezohlednost majitele a na to měl zákoník pamatovat. Pokud si majitel neumí psa vycvičit, pak ho nemá chovat nebo platit za rušení klidu , hlavně v panelových domech,kde se štěkot rozléhá.

jima ( 12. března 2014 10:11 )

Prala bych tem politikum, kteri si vymysleli takovy zakon-paskvil, aby se do jejich pronajmutych nemovitosti nastehovala 10-clenna romska rodina, nejlepe se 3 psy.

mnpv ( 12. března 2014 09:55 )

Nikoho do bytu se psem nechci a nevezmu. Lidi totiž nejsou soudní, po ročním pronájmu byl byt v naprosto dezolátním stavu, Pročůrané staré dubové parkety a smrad který se větral půl roku. A co si na těch lidech vezmete. Většina nájemníků je v nájmu proto, že nemá prostředky na koupi vlastního. Pokoj má 28m2, nejdříve jsme se snažili parkety vydrhnout, později vybrousit a nalakovat. Už nevím kolik to stálo možná kolem 30 tisíc. Ovšem ztratili jsme 4 měsíční nájmy, jelikož se větralo a větralo. Vymáhat peníze pouze soudně, což se u tak malých částek nevyplatí. I když soud vyhrajete odečtete náklady, tak jste v ještě větším mínusu, protože zjistíte, že je deset exekucí před vámi, tudíž máte smůlu a nebo možná někdy za x let.

mnpv ( 12. března 2014 09:45 )

Musí větrat. Přes zimu suší v bytě prádlo, sušičku si nekoupí, nevětrají, moc netopí a pak se diví, že plesniví. My to řešíme tak, že se snažíme vybírat inteligentní lidi, kteří jsou schopni pochopit. I když nejvíc větrají a přetápí socky, za které platí nájem stát. To je zákon.

govana ( 12. března 2014 09:22 )

souhlas

Zobrazit celou diskusi