Jen při volbách do tříčlenného předsednictva, které je kolektivní hlavou státu, bylo podle listu neplatných přes 100.000 hlasovacích lístků. V bosňácko-chorvatské federaci (FBaH) se jich zjistilo přes 64.000 a v Republice srbské (RS) kolem 39.000. Tento počet se zřejmě ještě zvýší, až budou sečteny všechny hlasy.
O nic lepší není situace ani ve volbách na nižší úrovni, píše deník. Při sčítání voleb do celostátního bosenského parlamentu je zatím 118.000 neplatných hlasů a do parlamentu FBaH přes 56.000.
Celkem je neplatných hlasovacích lístků více než 400.000, tvrdí dále Dnevni avaz. Ústřední volební komise zatím konečné údaje nemá, dodává list. To je patrné i z pohledu na údaje dosud zveřejněné na webu centrální volební komise.
Přes 3,3 milionu voličů v neděli rozhodovalo především o složení předsednictva BaH, které tvoří zástupci tří konstitutivních národů - Bosňáků (dříve Muslimové), Srbů a Chorvatů. Vybírali také poslance celostátního parlamentu a parlamentů bosňácko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Republiky srbské (RS), ale rovněž zastupitelských sborů všech deseti kantonů, na něž je rozdělena federace (FBaH). V RS se volil i tamní prezident.
Z výsledků uvedených na portálu volební komise, byť stále neúplných, vyplývá, že ve volbách opět zvítězili nacionalisticky orientované strany a jejich politici. U Bosňáků je to Strana demokratické akce (SDA), u Srbů Svaz nezávislých sociálních demokratů (SNSD) a u Chorvatů pak Chorvatské demokratické společenství (HDZ).
Do celostátního předsednictva se tak například dostal dosavadní bosenskosrbský prezident Milorad Dodik (SNSD), známý svou proruskou orientací a touhou po samostatnosti srbské části Bosny. Na jeho místo v čele Republiky srbské by měla nastoupit jeho stranická kolegyně a dosavadní premiérka RS Željka Cvijanovičová.