Krize se vyhrotila po zveřejnění videa, na němž maďarský konzul v zakarpatském městě Berehove rozdává ukrajinským Maďarům maďarské pasy. V Zakarpatské oblasti Ukrajiny žije kolem 150.000 Maďarů a město Berehove (Beregszász) považují za své centrum. Jejich předáci si stěžují na jazykovou a kulturní diskriminaci ze strany ukrajinských úřadů.

Maďarsko už v roce 2011 umožnilo svým krajanům v cizině získat občanství, aniž mají v zemi trvalý pobyt. Ukrajinské zákony ale dvojí občanství nepřipouštějí.

Klimkin při setkání se Szijjártóem navrhl, aby Maďarsko samo berehovského konzula odvolalo. "Pokud takové rozhodnutí v nejbližší době nepadne, pojede (konzul) domů. To je nepochybné," řekl Klimkin v New Yorku novinářům. Argumentace Budapešti podle ministra "připomíná ruskou rétoriku o ukrajinských nacionalistech a o pronásledování menšin".

Maďarské ministerstvo na svých webových stránkách napsalo, že pokud skutečně Kyjev berehovského konzula vyhostí, odpoví Budapešť vypovězením ukrajinského konzula v Maďarsku. Fakt vydávání maďarských pasů ministerstvo potvrdilo s tím, že tato praxe "je v souladu s maďarskými zákony a normami mezinárodního práva".

Šéf Zakarpatské oblasti Hennadij Moskal v úterý v kyjevské televizi prohlásil, že stejně jako Budapešť uvažuje o poskytování občanství bývalým občanům Československa v Zakarpatské oblasti i Praha. Mluvčí českého ministerstva zahraničí tvrzení označila za dezinformaci.