Zatím je hotová první etapa projekční práce - tedy koncepce. Bude se dále vyvíjet v souvislosti s limity území a legislativy. Podle generálního projektanta Tomasze Koniora byla pro architekty výzvou relativně malá parcela. Navržená stavba jako celek kopíruje nepravidelný, přibližně obdélníkový tvar parcely nad hotovými podzemními garážemi a nijak výrazně nepřevyšuje okolní zástavbu.

Samotný sál má oblý tvar, místa pro posluchače budou obklopovat pódium různou měrou ze všech stran. "Velké pódium poskytuje téměř neomezené možnosti obsazení orchestru od sólových recitálů a komorních koncertů přes početná obsazení velkých symfonií až po skladby, při kterých účinkuje i sbor," uvedl Konior.

Na střeše se stupňovitou strukturou připomínající vrstevnice v mapě budou dvě terasy, jedna s výhledem na Petrov je určená veřejnosti, druhá je orientovaná ke Špilberku a bude sloužit hudebníkům. Architektonická koncepce počítá také s menším náměstím před sálem.

Konior, polský architekt a urbanista uznávaný například za koncertní sál v Katovicích, spolupracoval na koncepci se špičkovým akustikem Jasuhisou Tojotou, jenž má za sebou 50 podobných projektů po celém světě včetně Labské filharmonie v Hamburku a Koncertního sálu Walta Disneyho v Los Angeles. Projektantem stavební části je Petr Hrůša, autor řady budov v Brně.

Na město ale kvůli novému sálu podle ČRo Brno zamíří žaloba architektů z pražského ateliéru M1, kteří před 14 lety vyhráli soutěž na podobu Janáčkova kulturního centra. Zástupci města dnes představili jiný projekt od jiných autorů, který ale podle původních architektů porušuje licenční smlouvu. Tato smlouva podle architektů v čele s Pavlem Jobou říká, že noví autoři mohou na podobu sálu navázat, ale ne ji úplně změnit. Žalobu chtějí podat příští týden.

Podle primátorova náměstka pro kulturu Matěje Hollana (Žít Brno) město ale špatně nepostupovalo a jedná v souladu s licenční smlouvou.

Jako první dnes viděli architektonické návrhy členové Filharmonie Brno, pro kterou je stavba primárně určena. Podle ředitelky Marie Kučerové bylo přijetí koncepce dobré.

Kdy přesně bude sál hotový, není jasné. "Vše budeme směřovat k tomu, abychom byli na konci roku 2022 hotovi," řekl primátor Petr Vokřál (ANO). Nejprve je nutné dokončit projekt, pak se budou řešit všechna povolení a vybírat dodavatel stavby.

Podle memoranda z 1. října 2016 stát přispěje na stavbu sálu částkou 600 milionů korun, město Brno 562 miliony a Jihomoravský kraj 100 miliony korun.