Konvalinka (57), kterého chce rada navrhnout na pozici předsedy TA ČR, byl rektorem ČVUT do letošního ledna. Školu vedl čtyři roky, během nichž dvakrát čelil neúspěšné snaze o své odvolání. Část akademického senátu školy ho vinila z napjatého hospodaření univerzity, řady manažerských a personálních selhání. Konvalinka to popíral. Při kandidatuře na další volební období ho loni na podzim porazil současný rektor Vojtěch Petráček. V současnosti Konvalinka vede Experimentální centrum Fakulty stavební ČVUT.

Babiš s Merkelovou mimo jiné jednali o tom, že výzkumné kapacity laserového centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech by mohly být financovány i ostatními zeměmi Evropské unie. "Do tohoto gigantického projektu, který stál už sedm miliard korun, by měly vstupovat další země. "Pokud chceme, aby se ELI Beamlines proměnilo na nový projekt ELI Eric a výzkumné kapacity byly financovány i dalšími státy, je nutné spolupracovat s Německem," řekl Havlíček.

Premiér má dnes také na programu jednání s indickým prezidentem Rámem Náthem Kóvindem. "Rada pověřila pana premiéra, aby nabídl pozici v mezinárodní radě české RVVI špičkovému a vysoce oceňovanému indickému vědci," doplnil Havlíček.

Velké výzkumné infrastruktury v současnosti procházejí systémem vyhodnocování a kontroly ze strany RVVI i ministerstva školství. Celkový počet těchto "virtuálních" vědeckých center se snižuje z 58 na 49. "Současně se připravuje nový režim jejich hodnocení a souhrn požadavků, které na ně budou uloženy, aby mohly být dále financovány ze státního rozpočtu. Zároveň jsme na ně navýšili rozpočet o 170 milionů korun ročně, celkem jsme na částce 1,87 miliardy ročně," poznamenal.

Technologickou agenturu zřídil stát v roce 2009, aby zastřešila financování aplikovaného výzkumu podle dosahovaných výsledků. Agentura přípravuje a realizuje programy výzkumu, vývoje a inovací a poskytuje účelovou podporu na řešení projektů. Tím se snaží přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti a k hospodářskému růstu ČR. Mezi její úkoly patří i podpora spolupráce a komunikace mezi výzkumnými organizacemi a firmami. Ústředními orgány TA ČR jsou předseda, předsednictvo, výzkumná rada a kontrolní rada.

Ze státního rozpočtu pro letošní rok bylo TA ČR přiděleno 4,278 miliardy korun, dalších více než 50 milionů tvořily finance ze zahraničních zdrojů. Příští rok by podle návrhu rozpočtu měla agentura obdržet méně peněz: 4,174 miliardy korun z národních zdrojů a zhruba 100 milionů z rozpočtu EU a finančních mechanismů.