"Je to nejhorší útok na modré přilby OSN v nedávné historii organizace," reagoval na twitteru mluvčí OSN Stéphane Dujarric. Generální tajemník OSN António Guterres projevil ve své reakci "rozhořčení".

Podle agentury Reuters zasáhl útok základnu v provincii Severní Kivu na silnici vedoucí do Ugandy, asi 50 kilometrů severovýchodně od města Beni. Mezinárodní mise známá pod zkratkou MONUSCO uvedla, že pracuje na společné odpovědi s armádou Konga. Zároveň je v plném proudu evakuace raněných.

Na základně, která se stala cílem útoku, sídlí útvar rychlého nasazení mírové mise, uvedla rozhlasová stanice Radio Okapi podporovaná OSN. Zmíněný útvar má výjimečné oprávnění pouštět se do ofenzivních výpadů. Radiostanice s odkazem na armádní zdroje uvedla, že boje s útočníky trvaly čtyři hodiny. Zdroj z OSN řekl agentuře AFP, že ztráty utrpěli také "povstalci".

V pohraniční oblasti Semuliki už v říjnu zahynulo po přepadení ozbrojenci 26 lidí. V regionu na východě Konga je největší hrozbou ugandská islamistická skupina Sjednocené demokratické síly (ADF). Ta v Kongu působí již od 90. let, ale v posledních letech tam stupňuje svou činnost. Podle organizací na ochranu lidských práv tam za poslední tři roky zemřelo tisíc lidí.

Od příchodu misí OSN do Konga v roce 1999 tam už zahynulo téměř 300 jejích příslušníků. MONUSCO jakožto největší a nejdražší operace svého druhu vznikla v roce 2010 s cílem zmírnit napětí, které v zemi bohaté na nerosty způsobuje množství ozbrojených skupin. Od počátku svého působení přišla již o 93 členů.

Humanitární a bezpečnostní situace v Kongu se v poslední době zhoršuje kvůli střetům nejrůznějších milicí a kvůli napětí vyvolaném neochotou prezidenta Josepha Kabily opustit prezidentský úřad. Podle čerstvých údajů humanitárních organizací muselo letos v zemi kvůli násilí opustit své domovy 1,7 milionu lidí, což Ulrika Blomová z Norské rady pro uprchlíky (NRC) označila za "megakrizi".