Na ambasádu v libyjském hlavním městě budou nejdříve vysláni základní zaměstnanci, kteří budou pracovat pod vedením velvyslance Ahmeta Aydina Dogana. Ten od uzavření zastupitelského úřadu v Tripolisu pracoval z Tuniska. Turecký konzulát v Misurátě na severozápadě Libye však uzavřen nebyl. Otevření turecké ambasády v Libyi má podle tureckého ministerstva zahraničí pomoci při mírových jednáních a při rozvoji země.

Turecko, které má s touto severoafrickou zemí blízké vztahy, v roce 2011 napomáhalo rebelům při svržení dlouholetého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Libye se od jeho svržení ocitla v chaosu. O vládu v zemi stále usilují dva kabinety - ten na východě Libye neuznává vládu v Tripolisu, za níž stojí OSN. I přes podporu OSN má ale vláda jen omezenou moc a v zemi dál působí různé islamistické skupiny.

Většina států uzavřela své zastupitelské úřady v Libyi v roce 2014 a začátkem 2015 po tvrdých bojích a útocích v libyjské metropoli. V dubnu 2015 Česká republika svou ambasádu v Tripolisu z bezpečnostních důvodů přesunula do Tunisu. České ministerstvo zahraničí varuje před cestami do Libye a doporučuje všem českým občanům zemi opustit s tím, že mezinárodní letiště v Tripolisu je mimo provoz a současná vláda nemá bezpečnostní situaci pod kontrolou.

Jako první ze západních zemí opět otevřela svou ambasádu v Tripolisu letos v lednu Itálie. Sebevražedný útok 21. ledna poblíž této ambasády si vyžádal životy dvou útočníků.