Dnes osadníci hlasovali o řešení, které předpokládá, že na kopci poblíž nynější Amony bude umístněno několik mobilních buněk, kam se část rodin přesune. Mají být na pozemcích, o něž se zatím nikdo nehlásí.
Na Západním břehu Jordánu je asi 100 osad, které Izrael považuje za nelegální, protože k jejich vybudování nebylo vydáno povolení. Podle mezinárodních úmluv jsou nelegální všechny osady, jelikož Izrael je staví na okupovaném území.
V Amoně žilo asi 40 rodin a podle nové úmluvy bude 24 z nich, tedy většina, přesunuta na blízký kopec, takže budou moci poblíž místa zůstat. "Po dvaceti letech pionýrského života a po dvouletém boji jsme se rozhodli tento boj ukončit. Přijali jsme vládní návrh na výstavbu 52 domů a veřejných budov v nové osadě. Přijali jsme nabídku vybudovat si obydlí a život v nové Amoně," sdělili osadníci v prohlášení po hlasování.
V současné izraelské koaliční vládě je mnoho příznivců osad. Navrhli zákon, jenž má umožnit nepovolené osady zlegalizovat. Zákon musí projít ještě dvojím čtením a bude-li schválen, nebude použitelný retroaktivně, takže na Amonu se už vztahovat nemůže. Zákon počítá s tím, že osadníci budou moci využívat palestinské pozemky, i když je nebudou moci vlastnit. Palestincům, kteří prokážou vlastnictví, bude nabídnuta kompenzace. Poslední slovo k zákonu bude mít však nejvyšší soud.