"Naším úkolem je střední Čechy zvednout, aby se rozvíjely, aby byly moderním krajem, kde lidé doopravdy chtějí žít a kde je bezpečno," řekla hejtmanka. Mezi hlavními úkoly jmenovala sestavení rozpočtu, opravy silnic, integraci dopravy, situaci v nemocnicích nebo kauzu nemovitostí v bývalém vojenském prostoru v Milovicích. Zopakovala také, že kvůli angažmá v čele kraje odejde z dolní komory. "Od 1. 1. 2017 nebudu členkou Parlamentu České republiky, tudíž ani místopředsedkyní," upřesnila.

Souběh funkcí řeší i další členové nové krajské vlády. Statutárním zástupcem je lídr STAN Vít Rakušan, dalšími náměstky jsou Gabriel Kovács (ANO), Martin Kupka (ODS) a Daniel Marek (TOP 09). Řadovými radními za ANO se stali František Petrtýl a Jaroslava Němcová, za STAN Martin Macháček, Ivo Šanc a Věslav Michalik a za ODS Jan Skopeček. Rakušan bude dál jen neuvolněným starostou Kolína. Pro stejný postup se rozhodli starostové Líbeznic a Dolních Břežan Kupka a Michalik. Zvolení krajské rady se odrazí i ve vedení Mladé Boleslavi - Marek bude neuvolněným náměstkem primátora a Petrtýl rezignuje na funkci boleslavského radního.

Kovács dostal na starosti finance, Petrtýl dopravu, Němcová sociální věci. Rakušan bude řešit bezpečnost a cestovní ruch, Macháček investice a majetek, Šanc životní prostředí a Michalik hospodářský a regionální rozvoj. Kupka má zdravotnictví, Skopeček školství a Marek kulturu.

Koalice má v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 44 hlasů. Pro Pokornou Jermanovou hlasovalo 42 z 64 přítomných. Dva byli proti, 20 se zdrželo. Z koalice se zdržela Pokorná Jermanová a dvojka na kandidátce STAN, šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. "Využila jsem svého práva hlasovat podle svého přesvědčení a v souladu se svým svědomím," uvedla. Pokorná Jermanová k tomu řekla, že Drábová do poslední chvíle podporovala na hejtmana Rakušana. "Je to její volba," dodala. Proti byli zastupitelé za opoziční část TOP 09 Petr Tiso a Jan Jakob.

Nové vedení počítá s audity krajského úřadu, hloubkovými kontrolami akciových společností a revizí významných smluv. Podle zjištěných skutečností zváží další kroky. Kupka uvedl, že cílem není dělat "podrobné audity všehomíra", je třeba najít nejvážnější problémy. Podle Rakušana vedení nechce jít cíleně po starých kauzách, například spjatých s bývalým hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD). Pokud ale objeví škodu spojenou s minulostí, bude ji řešit.

Podle Kupky chce nová krajská vláda přijímat vyrovnané nebo přebytkové rozpočty a snížit celkové zadlužení kraje, víc investovat a snížit byrokracii. Rakušan zdůraznil, že koalice se v programovém prohlášení zavázala zveřejňovat všechny zakázky nad 200.000 Kč na přenášet online jednání zastupitelstva. Nové vedení se také vyjádřilo ke spolupráci s Čínou, kterou prosazovali předchůdci. Podle hejtmanky je rozjeta dobrým směrem, ale jsou i další země, jimž se lze věnovat. "Je otázkou, do jaké míry tady vnímat nějakou slíbenou exkluzivitu čistě čínských průmyslových zón a podobně," řekl k tomu Rakušan.

Sociálním demokratům a komunistům, kteří kraj dosud řídili, spolu s částí TOP 09 připadne opoziční role. Jejich zástupci uvedli, že nesouhlasí s rušením žákovského jízdného a proplácení poplatků za lékařskou pohotovost. ČSSD z vedení kraje odchází po osmi letech, za její éry se vystřídali čtyři hejtmani. ODS, která byla po tuto dobu v opozici, se k vládnutí naopak vrací.