T-kurzy jsou aktivitou Talnetu, což je projekt pro nadané děti Národního institutu pro další vzdělávání. Vedle kurzů zaměřených na chemii, biologii, fyziku, matematiku nebo programování nabízí i historická, geografická a filozofická témata. U každého kurzu je doporučené věkové rozpětí účastníků, které začíná na 13 a končí na 19 letech.

V každém ze dvou výukových bloků studenti absolvují šest lekcí s úkoly a mohou si zvolit, po kterém bloku zpracují seminární práci pod vedením instruktora. Vyvrcholením činnosti v kurzech jsou online obhajoby seminárních prací před všemi spolužáky v kurzu a následně i její prezentace na prezenčním soustředění před odbornou porotou. Pokud se soustředění studenti nezúčastní, obhajují práci před odborníky online.

Do konce října je možné poslat přihlášku na "Yoda Mentorship Programme", o kterém na svém webu informuje organizace Mensa. Tento program loni vymysleli čeští studenti na univerzitě v Oxfordu. "Středoškoláci často řeší, jakou si vybrat vysokou školu a vůbec kam se v životě vydat, a chybí jim nějaký vzor, který ale není ve věku jejich rodičů a učitelů," řekl zakladatel projektu, dvaadvacetiletý Petr Vilím.

Loni se v pilotním ročníku programu zúčastnilo 26 lidí. Letos by mělo být vybráno několik desítek středoškoláků, program je určený zejména studentům druhého a třetího ročníku SŠ. Mentoři se věnují různým oborům. Účastníci dostanou přiděleného jednoho z nich podle svých zájmů a návrhů nějakého vlastního projektu. Půl roku se s ním budou scházet dvakrát či třikrát do měsíce, většinou po Skypu. Mentoři totiž často pobývají v zahraničí a čeští účastníci jsou z různých koutů republiky.

Aktivity pro nadané středoškoláky pořádají například i vysoké školy. Centrum pro talentovanou mládež organizuje v Česku placené online kurzy v angličtině, které zaberou šest až deset hodin týdně studia. Směřují ke zkouškám Advanced Placement (AP), jejichž absolvování zvyšuje šanci na přijetí na renomované zahraniční univerzity.

Ministerstvo školství poskytuje dotace neziskovým organizacím, které se věnují mimoškolnímu vzdělávání nadaných žáků základních a středních škol od 13 do 19 let. O dotaci na rok 2017 mohou organizace žádat do 10. listopadu. Stejně jako letos je pro příští rok k dispozici celkem deset milionů korun.