Ministerstvo potvrdilo původní nesouhlasné stanovisko a v souladu se správním řádem kraj žádost zamítl, uvedl Veselý. AVE CZ se proti rozhodnutí může ještě odvolat k ministerstvu životního prostředí. Pokud by neuspěla, může podat k soudu správní žalobu.

"Byla to asi poslední naděje společnosti AVE. Když roky nedokázali získat povolení na Pardubickém kraji, zkusili to u sousedů. Jsem nesmírně spokojen," řekl deníku Právo Jan Linhart, pardubický zastupitel, zakladatel hnutí Stop spalovně a spoluautor petice proti spalovně.

Podle společnosti AVE CZ rozhodnutí kraje paradoxně přináší možnost, jak projekt spalovny nadále rozvíjet. "Konečně máme v ruce dokument, který nám umožní dovolat se našich práv. Abychom mohli stanovisko EIA napadnout, potřebovali jsme dokument od autority, který bude potvrzovat, že právě EIA znemožňuje vydání integrovaného povolení. Nyní už tak můžeme podat dovolání k ministrovi životního prostředí," uvedl ve vyjádření pro ČTK Aleš Hampl, obchodní ředitel a prokurista AVE CZ. Pokud by firma u ministra neuspěla, obrátí se na soud.

Spalovnu vlastnila a provozovala od roku 1995 do roku 2004 chemička Synthesia. Poté ji odstavila, protože nesplňovala emisní limity. Od roku 2006 patří společnosti AVE CZ, která plánovala modernizaci zařízení a spalování až 20.000 tun nebezpečného odpadu ročně. Narazila však na silný odpor obcí i veřejnosti, petici proti spalovně podepsalo téměř 50.000 lidí. I kvůli tomu nezískala kladný posudek dopadů provozu zařízení na životní prostředí EIA.

Firma proto požádala o vydání integrovaného povolení, žádost však tehdy nevydal pardubický krajský úřad ani ministerstvo životního prostředí, s žalobou proti tomu společnost u krajského soudu neuspěla. Důvodem byl územní plán, který se stavbou spalovny v Rybitví nepočítal, což neumožnilo vydat územní rozhodnutí o změně stavby spalovny. Firma AVE CZ územní plán napadla soudně, Nejvyšší správní soud pak v roce 2011 zrušil v územním plánu pasáž, která spalování odpadu znemožňovala. Později také Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí krajského soudu a ministerstva, která znemožňovala vydání integrovaného povolení.

Pardubice se před časem rozhodly, že odstavenou spalovnu odkoupí za 35 milionů korun, aby zabránily obnovení provozu. O spoluúčast žádají i okolní obce.