Publikace, na jejíž přípravě se podílelo 16 autorů, připomíná Zemanovu účast na oslavách Dne vítězství v Moskvě nebo na přehlídce k ukončení druhé světové války v Pekingu. "V obou případech se po jednáních s Vladimirem Putinem zasazoval za zrušení sankcí vůči Ruské federaci, a to bez ohledu na skutečnost, že důvody k jejich zavedení nepominuly," konstatují autoři. Vláda přitom sankce podporuje.

Za nové téma pro hlavu státu považují analytici uprchlickou krizi. "Z jeho (Zemanova) vyjadřování však nebylo možné zaznamenat ani střípek humanity. Dominovaly urážky jiných kultur a náboženství, ne zájem pomoci potřebným," stojí také v materiálu, který hovoří o "svévolném překračování dosaženého konsenzu" ze strany prezidenta.

"Vláda by se měla jasně distancovat od projevů prezidenta, které nejsou v souladu s její zahraniční politikou. Poškozování renomé ČR ze strany prezidenta se musí být vláda schopna věcně postavit," stojí pak v doporučeních pro letošní rok. "Bez soustavného vysvětlování vládní pozice veřejnosti i zahraničním partnerům zůstane česká diplomacie nečitelná. Této úlohy by se měl kromě ministra zahraničních věcí zhostit také premiér," konstatují také autoři.

Zaorálek na podvečerní debatě s editorem publikace a některými politiky vyjádřil přesvědčení, že přímé střety mezi ústavními činiteli vytvářejí navenek dost podivný dojem. Aby jim předešel, snaží se s ostatními politiky často jednat, s prezidentem prý každé dva až tři týdny. Je si přitom vědom toho, že v předcházení rozdílným vyjádřením není stoprocentně úspěšný.

Za problém, který nyní dosáhl extrému a Česko mimořádně poškozuje, dnes dvoukolejnost zahraniční politiky označila poslankyně Helena Langšádlová z TOP 09. Zaorálek i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by se v takových případech měli jasně vůči hlavě státu vymezit, míní. Také poslankyni za ANO Kristýně Zelienkové chybí ze strany ministra zahraničí hlasitý signál, že zahraniční politika prezidenta není zahraniční politikou České republiky.

Mezi další doporučení analytiků patří to, aby Česko nepřistupovalo k uprchlické krizi reaktivně a izolacionisticky a zasazovalo se o taková řešení, která umožní zachování a posílení schengenského systému. Autoři také varují před tím, aby politici využívali obav společnosti z migrace ke krátkodobým vnitropolitickým ziskům. S migrací souvisí i doporučení zlepšit obraz ČR v Německu, který podle autorů poškodil český přístup právě k uprchlické krizi.

Jako pozitivní analytici hodnotí nastartování strategického dialogu s Berlínem nebo další posun ve vztazích s Jižní Koreou. "V neposlední řadě je třeba si povšimnout toho, že vymizely spory o ekonomickou diplomacii mezi ministerstvem zahraničních věcí a ministerstvem průmyslu a obchodu," poznamenal také editor publikace Vít Dostál.

Asociace pro mezinárodní otázky je nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů. Základním posláním AMO je přispívat k hlubšímu porozumění mezinárodnímu dění, charakterizuje se organizace na svém webu.