Stížnost konkrétně směřuje proti procesnímu usnesení Poslanecké sněmovny z 10. února a proti takzvanému jinému zásahu státní moci, spočívajícímu v postupu předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD).

Vládní koalice podle opozičních stran ODS a TOP 09 při prosazování zákona nepostupovala v plném souladu s jednacím řádem, když předčasně ukončila rozpravu. Individuální stížnosti podle mluvčí ODS Jany Havelkové podalo několik poslanců obou stran.

ÚS podněty podle Sedláčkové postupně zpracovává a eviduje, posléze rozhodne o procesním postupu. V úvahu připadá například sloučení do jednoho řízení. Blažek byl první v pořadí. Stížnosti už podali také Marek Benda a Jana Fišerová (oba ODS). Společné podání adresovali soudu Jiří Koubek a Marek Ženíšek (TOP09). Případné dnešní stížnosti zpracuje soud až v pondělí.

"Státní moc lze uplatnit jen v případech, v mezích a způsoby, jež stanoví zákon. Jak sami zástupci vládní koalice potvrdili, vědomě se při schvalování zákona o EET rozhodli tento princip porušit a práva jednotlivých poslanců omezit. Tento krok nelze do budoucna tolerovat," uvedl Blažek.

Podle Mladé fronty Dnes opozice požaduje výslech ministra financí Andreje Babiše (ANO), předsedy Sněmovny Hamáčka, předsedů poslaneckých klubů trojice koaličních stran nebo místopředsedkyně Sněmovny Jaroslavy Jermanové (ANO), která po schválení zákona připustila, že jednací řád mohl být porušen.

ÚS není povinen svolat veřejné jednání a vyslýchat svědky. Pokud by skutečně veřejné jednání svolal, bylo by to poprvé po několika letech. V poslední době soud pouze veřejně vyhlašuje nálezy.

Vládní představitelé zdůvodňovali ukončení diskuse po zhruba 25 hodinách v závěrečném kole schvalování tím, že všichni poslanci měli dost času na vyjádření a že vystupující se ve svých komentářích k předloze opakovali.

Zákon už schválil Senát a na konci března ho podepsal prezident Miloš Zeman. Na první firmy by měla povinnost elektronické evidence tržeb dopadnout od letošního prosince. Podnikatel bude muset nejpozději při zaplacení zboží nebo služby poslat finanční správě datovou zprávou údaje o tržbě a vystaví zákazníkovi účtenku. Kupující si bude moci na internetu ověřit, zda prodejce skutečně údaje poslal daňové správě.

Vláda si od nového opatření slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, podle pravicové opozice nové opatření zlikviduje řadu drobných živnostníků.