Odhadovaný počet uprchlíků zaregistrovaných za celý končící rok odpovídá všeobecnému očekávání, že číslo lehce překročí jeden milion. Německá vláda přitom původně odhadovala počet migrantů, kteří letos přijdou do Německa, na 800.000.

Už začátkem prosince byl v registračním systému EASY zaznamenán miliontý uprchlík, který letos přišel do Německa. Za celý loňský rok přitom německé úřady zaregistrovaly 238.676 běženců.

Také ministryně Müllerová vychází z údajů systému první registrace EASY. Ten však může být nepřesný. Experti tvrdí, že skutečné počty uprchlíků jsou ve skutečnosti vyšší, protože kvůli přetíženosti úřadů může trvat týdny, než je uprchlík registrován. Na druhou stranu jsou někteří migranti registrováni vícekrát.

Německo je hlavní cílovou zemí pro uprchlíky, kteří nyní v nebývalém množství přicházejí do Evropské unie především z konfliktních oblastí Blízkého východu a severní Afriky.

Nejhlasitějším zastáncem pomoci uprchlíkům je kancléřka Angela Merkelová, která za to sklízí nejen chválu, ale i kritiku. Německé úřady koncem srpna přestaly vůči běžencům ze Sýrie uplatňovat společnou evropskou azylovou politiku a přestaly je vracet do zemí, v nichž poprvé vstoupili na území EU. Počátkem listopadu ale Německo oznámilo, že syrské běžence začne opět vracet.

Mezi německými stranami nadále přetrvávají spory ohledně azylové politiky. Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) chce nechat uprchlíky bez dokladů odmítat přímo na hranicích. Jejich vstup do země má být umožněn jen v případě, že "dokážou předložit platné doklady", citovala dnes agentura DPA z navrhovaných závěrů neveřejného zasedání poslanců CSU plánovaného na začátek ledna.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière k tomu však poznamenal, že "v současnosti nejsou plánovány další změny". Ministr zdůraznil, že situace se zlepšila. "Počet uprchlíků mírně klesá," řekl. Jako správné se podle něj ukázalo znovuzavedení hraničních kontrol v září. Úřady prý intenzivně pracují na tom, aby byl každý uprchlík před přidělením některé ze spolkových zemí řádně zaregistrován.