Papež v proslovu na letišti vyzval Kubu a USA, aby v uvolňování vztahů pokračovaly, a daly tak příklad světu. "Už několik měsíců jsme svědky události, která nás plní nadějí: procesu normalizace vztahů. Vyzývám politické vůdce. aby na této cestě setrvali a dali příklad smíření celému světu," řekl papež podle agentury Reuters.

Spojené státy v pátek těsně před papežovou cestou zrušily další část omezení souvisejících s turistikou a podnikáním Američanů na Kubě. Právě do Ameriky papež zamíří v úterý po ukončení návštěvy na Kubě.

Castro ve svém dlouhém projevu na uvítanou pochválil papeže za jeho kritiku globálního kapitalismu, který prý "udělal z peněz svou modlu". Kubánská komunistická vláda naopak "ustavila společnost rovnosti a sociální spravedlnosti", prohlásil Castro a vyzval k úplnému ukončení amerického obchodního embarga pro Kubě.

Papež po příletu také ocenil pokračující spolupráci mezi komunistickou vládou a římskokatolickou církví a povzbudil Havanu, aby církev dál podporovala. Raúlův bratr Fidel po svém komunistickém převratu v roce 1959 označil za oficiální státní ideologii ateismus a katolíci čelili nejtvrdším omezením. Od 90. let ale režim svůj netolerantní přístup zmírňuje a v roce 1998 povolil Janu Pavlu II. vůbec první papežskou návštěvu ostrova, která zahájila renesanci katolické víry na Kubě.

Kubánská metropole dnes po celý den dokončovala poslední přípravy na papežovu návštěvu. Na havanském náměstí Revoluce vyrostlo pódium pro velkou nedělní mši a v jindy nepříliš udržovaných ulicích se intenzivně uklízelo. Papež se podle informací Vatikánu v neděli setká se současným prezidentem Raúlem Castrem a podle informací Vatikánu zřejmě i s jeho starším bratrem Fidelem.

Novotou podle agentury AP září všechna místa Havany i dalších kubánských měst, která František navštíví. Opravy se dočkalo havanské letiště, stejně jako ulice, kudy bude projíždět ve svém papamobilu. Lesk získala i dříve oprýskaná fasáda havanské katedrály i hlavních kostelů ve městech Holguín a Santiago de Cuba, kam papež za věřícími zamíří začátkem příštího týdne.

Centrální havanské náměstí Revoluce, kde se uskuteční nedělní mše, zaplňují tisíce sedadel připravené pro veřejnost. Ta vesměs vnímá návštěvu třetí hlavy katolické církve v zemi jako součást uvolnění v minulosti tvrdých omezení vztahujících se k náboženství.

Podle komentátorů plánované setkání s Raúlem Castrem naznačuje, že papež nehodlá na Kubě přistoupit k žádné konfrontaci s komunistickým režimem. V jeho programu podle AP chybí jakýkoli náznak setkání s opozicí a s kýmkoli z disidentů, kteří protestují proti porušování lidských práv a kritizují církev za to, že je ignoruje a paktuje se s komunistickým režimem.